Ceylan çiftçilerin sorunlarını dile getirdi

2 ay önce Ekonomi Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, çiftçinin BAĞ-KUR primleri ve bankalara olan borçlarının yüksek faizleriyle mücadele ederken, hükümetin yasal olarak verilmesi gereken desteği vermeden kanuni dayanağı olmayan bir vergi kesintisi yapmasının izaha muhtaç olduğunu söyledi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan çiftçinin artan girdi maliyetleriyle üretmekte zorlanırken, “Çiftçiye yasaya göre verilmesi gereken desteği dahi vermeyen Hükûmetin, bir de dayanağı olmayan vergi kesintisi yapması izaha muhtaçtır. BAĞ-KUR’a olan prim borçları affedilmeli ve çiftçilerin kaygı duymadan sağlık hizmetlerinden faydalanması sağlanmalıdır” diye konuştu.

Özgür Ceylan, çiftçinin artan girdi maliyetleri nedeniyle üretmekte zorlanırken, yasal desteğinin ödenmediğini, kanuni dayanağı olmayan vergilerin kesildiğini ve çiftçinin BAĞ-KUR’a olan borçları nedeniyle hastaneye kaygıyla gittiğini ifade etti. CHP Milletvekili Özgür Ceylan, pandemi sürecinin gıda güvenliğinin ne kadar elzem olduğunu tüm dünyaya bir kez daha gösterdiğini belirterek, çiftçilerin sorunlarını Genel Kurul’da dile getirdi. Özgür Ceylan, Covid-19 nedeniyle derinleşen ekonomik krizin etkilerini esnafla birlikte en derin hisseden kesimlerden birinin çiftçiler olduğunu belirterek, çiftçilerin artan girdi maliyetleri karşısında üretmekte zorlandığını söyledi. Özgür Ceylan çiftçinin üretimle ilgili yaşadığı sorunların yanı sıra BAĞ-KUR prim borçları ile Ziraat Bankasından Tarım Krediye, diğer bankalara olan borçlarının yüksek faizleriyle mücadele ettiğini söyledi. Özgür Ceylan, üretim maliyetleri ve kredi borçlarının çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirterek, “Hâlen 25 gün olarak uygulanan BAĞ-KUR prim gün sayısı, 2023’te 30 güne çıkarılacaktır ama bu kriz koşullarında en azından 2008 yılında olduğu gibi 15 güne düşürülmesi sağlanmalıdır” diye konuştu.

Haber Merkezi


Bu haber 05/12/2020, Cumartesi günü yayınlandı, 317 defa görüntülendi
*