AK Parti Kadın Kollarından anlamlı ziyaret

2 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

AK Parti Çanakkale Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Üstün, İl Yönetim Kurulu Üyesi Burçin Altop, İl Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri ve AK Parti Lapseki İlçe Kadın Kolları Başkanı Firdevs Kıroğlu, Kadın Hakları Günü’nde Çanakkale’nin ilk kadın milletvekili Zekiye Gülsen’in kabrini ziyaret ederek, kabri başında dua ettiler. Başkan Üstün, “Bu anlamlı günde, kentimizin ilk kadın milletvekili Sayın Zekiye Gülsen’i saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.

Ziyaretin ardından Kadın Hakları Günü ile ilgili açıklama yapan AK Parti Çanakkale Kadın Kolları Başkanı Gülsüm Üstün, “Bugün Kadın Hakları Günü. Aynı zamanda “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı” tanınmasının 86’ncı yılı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kadınlarımızın her alanda ileri bir seviyede olmasını arzu ederek, bütün dünya ülkelerinden önce 5 Aralık 1934 tarihinde Türk Kadınına “Seçme ve Seçilme Hakkı” tanıdı. 5 Aralık 1934’de Türkiye Cumhuriyeti’nde kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınırken, o dönemde Avrupa’daki bazı gelişmiş ülkelerde bile kadınların bu hakkı bulunmuyordu.  Kadınlarımız; annelerimiz, eşlerimiz, sevdiklerimizdir. Evine ekmek götüren emekçilerdir. Şiddetsiz bir yaşam, her kadının en temel insan hakkıdır.

Bizler bu mücadele halindeyken, Atatürk’ün kadına, insana, ülkeye ve devlete verdiği değer ile ilerlemekteyken; Atatürkçülüğü bırakıp, Atatürk’e sarılan bir CHP ile karşı karşıyayız. İstanbul’da tecavüz vakaları yaşanıyor, CHP İl Başkanlığı (Başkanı) örtbas ediyor. Kadın kadının yanında olmuyor! Atatürk’ü kalkan olarak kullanmaktan vazgeçin. Sizler ayıplarınızı Atatürk’ün ardına sığınarak örtmeye çalışan, Atatürkçülüğü, bakış açısını, ilke ve inkılaplarını idrak edememiş bir zihniyetsiniz. Sadece, kendi fikirlerinizle çıkın sahneye! Örtbas ederek, susarak, milli değerler ardına sığınarak değil.

Kadınlarımızın bugün ve her gün daha güvenli bir dünyada, insan onuruna yakışır, şiddetten uzak ve eşit haklar ile hayatlarını istihdam etmeleri için yanlarında olacağız. Unutmayalım ki, ‘Kadına yönelik şiddet, insanlığa ihanettir.’ 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Gününü kutluyor, şiddetin değil sevginin büyütüldüğü, vicdanlı yürekler ile çoğalmayı temenni ediyorum” dedi.

Haber Merkezi

 


Bu haber 05/12/2020, Cumartesi günü yayınlandı, 376 defa görüntülendi
*