“Sağlık emekçileri yok sayılmaktadır”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından, kamuda mesai saatlerinin değişmesi ile ilgili bir basın açıklaması yapıldı. SES tarafından yapılan açıklamada, sağlık emekçileri görmezden gelinmesin denilerek, “Kamuoyuna duyurulan kısıtlamalar ve tedbirler arasında kamu kuruluşlarının mesaileri günlük 6 saat olarak düzenlenmiş, bu düzenlemeden tükenme aşamasına gelen sağlık emekçileri yararlandırılmamıştır. Sağlık kurumlarında “dönüşümlü çalışma” uygulamasına acilen geçilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından, geçtiğimiz gün yazılı basın açıklamasında bulunuldu. Basın açıklamasının konusu, kamuda değişen mesai saatleri olurken, sağlık emekçileri mesai saatleri ile ilgili önerilerini dile getirdiler.

SES tarafından yapılan basın açıklamasında, “Kamuoyuna duyurulan kısıtlamalar ve tedbirler arasında kamu kuruluşlarının mesaileri günlük 6 saat olarak düzenlenmiş, bu düzenlemeden tükenme aşamasına gelen sağlık emekçileri yararlandırılmamıştır.

Bu yok sayma halinden acilen vazgeçilmeli; sağlık emekçilerinin aşağıdaki acil talepleri dikkate alınmalı ve uygulanmalıdır.

1– Sağlık kurumlarında “dönüşümlü çalışma” uygulamasına acilen geçilmelidir. 24 saat çalıştırma esası kaldırılmalıdır. Uzun saatler, yoğun ve sık çalışma, dinlenememe, yorgunluk salgın karşısındaki en önemli risklerdir. Çalışma saatlerinin düşürülmesi, sağlık emekçilerinin dinlenme koşullarının oluşturulması ve iş yüklerinin azaltılması için, gerekli tüm tedbirler alınmalıdır. Kamu kurumlarından sonra bir çok özel sektör kuruluşunun da mesailerini 6 saat olarak düzenlenmesine rağmen; virüs riskine en çok maruz kalan sağlık emekçilerinin kapsam dışı bırakılması kabul edilemez.

2– Yıllık izin kullanım yasağı kaldırılmalıdır. Yaklaşık 1 yıldır pandemi koşullarında çalışan, yorulmuş ve yıpranmış sağlık emekçilerinin dinlenme hakları engellenemez. İstifa ve emekliliği yasaklayan genelge iptal edilmelidir.

3- Sağlık Bakanlığı’nca hazırlanan “İdari İzinli Sayılacaklara Yönelik Kronik Hastalıklar Listesi” acilen değiştirilmelidir. Yüksek risk grubundaki kronik hasta olan, engelli kadrosundan istihdam edilip edilmediğine bakılmaksızın engelli olan, 60 yaş ve üzerinde bulunan, hamile olan, süt iznindeki sağlık çalışanlarının tümü, herhangi ayrı bir değerlendirmeye ya da amir inisiyatifine tabi tutulmaksızın, idari izinli sayılmalıdır.

4– Acilen alandaki ihtiyacı karşılayacak, kadrolu sağlık emekçisi istihdamı yapılmalıdır.

Hizmet veren Bin 538 Hastanenin 895’ i Sağlık Bakanlığı bünyesindedir. 7 bini Hemşire olmak üzere alım yapılacağı açıklanan 12 bin sözleşmeli kadronun, ne kadar cüzi olduğu ortadadır. Pandemiyle birlikte ülkedeki sağlık emek gücünün, sayı olarak ne kadar yetersiz olduğu çarpıcı biçimde ortaya çıkmıştır. Bu süreçte emekli olan, hayatını kaybeden ve Covid-19 hastalığına yakalanan sayısına bakıldığında, tablo daha da kötüleşmiştir. Sağlık emek gücünün en az OECD ortalamasına ulaştırılmasını gerekmektedir. Acilen sağlık emek gücüne 100 bin kadro verilmelidir” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi

 


Bu haber 04/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 342 defa görüntülendi
*