“Kadın Hakları Günü kutlu olsun!”

2 ay önce Güncel Kadın
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi bir basın açıklaması yayınlayarak “5 Aralık Kadın Hakları Günü kutlu olsun!” dedi

Kent Konseyi Kadın Meclisi yayınladığı basın açıklamasında; “Kadın Hakları, erkeklere eşit şekilde sahip olduğu sosyo-ekonomik, siyasi ve yasal hakların tamamıdır. Kadınların Seçme ve Seçilme Hakkı: 1930’larda Türkiye’de kadınların siyasi haklarını kazanması için gerekli yasaların çıkarılmasıdır. 3 Nisan 1930 Belediye seçimlerinde Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanıyan Belediye Kanunu; 26 Ekim 1933’te köylerde muhtar olma, ihtiyar heyetlerine seçme-seçilme hakkı; 5 Aralık 1934 milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanındı. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkını elde etmesi Atatürk Devrimlerinden birisidir. (1926-1934) Atatürk, kadınların sosyal ve kültürel alanlarda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasını hedeflemiş ve Türkiye kadına siyasi hak tanıyan öncü ülkelerden biri olmuştur.

Eşit temsil, eşit katılım için toplumsal cinsiyet eşitliği gerekir. Toplumsal cinsiyet: Toplumun kadın ve erkekten beklenen rolleri ifade eder. Toplumsal cinsiyet rolleri, farklı kültürlerde farklı biçimler almaktadır. Yaş, kentsel ya da kırsal yaşam biçimleri, zaman, coğrafi konum gibi faktörler toplumsal cinsiyetimizin belirlenmesinde etkilidir. Yarı nüfusu kadın olan dünyada, kadınlar hala, toplumsal cinsiyet eşitliğin sağlanması için mücadele etmekte, karar verme konumunda yeterli temsil edilememektedir.

Çanakkale’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini içselleştirdiğini Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırma Raporu’nda merkez ilçe olarak 4. sırada görüyoruz. Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak; eşit temsil, eşit katılım bakış açısını hayata geçirerek politika ve uygulamaları geliştirme, toplumsal farkındalık arttırma ve bilinç yükseltme adına tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Çalışmalarımızı sürdürüyoruz bu bilinçle; gelecek nesillerin de eşitlikçi ve şiddetsiz bir yaşam sürdürmelerini diliyoruz. 5 Aralık Kadın Hakları Günü kutlu olsun!” ifadelerine yer verdi.

Haber Merkezi


Bu haber 04/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 714 defa görüntülendi
*