Halk pazarları düzenlendi

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yapılan düzenlemeye göre; Esenler’ in Cumartesi pazarı Çarşamba günü Esenler’de kurulacakken Salı ve Cuma pazarları hem Cuma Pazarı alanında hem Esenlerde kurulacak.

Pandemi kısıtlamaları kapsamında Çanakkale il merkezinde kurulan halk pazarlarında düzenleme yapıldı. Düzenleme ve yeni halk pazarı programı ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşen Çanakkale Belediyesi’nin Aralık ayı meclis toplantısında, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından açıkladı. Yapılan düzenlemeye göre; Esenler’ in Cumartesi pazarı Çarşamba günü Esenler’de kurulacakken Salı ve Cuma pazarları hem Cuma Pazarı alanında hem Esenlerde kurulacak.

Belediye Meclisi’nde konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Gökhan şu ifadeleri kullandı; “Pazar yerlerimizle ilgili bilgi vereyim. Biliyorsunuz Cumartesi ve Pazar pazarları açılamayacak çünkü sokağa çıkma yasağı var. Bu sebeple ve pazarlardaki yoğunluğu da biraz azaltmak için bir karar aldık kurulda; Esenler’in Cumartesi pazarı yine Esenler’de Çarşamba günü kurulacak. Tek pazar olarak o pazar yine kurulacak. Ama Cuma ve Calı pazarlarındaki yoğunluğu da azaltmak için, Salı ve Cuma pazarları iki yerde birden kurulacak. Bir mevcut cuma pazarı alanında bir de aynı gün Esenler’deki pazarda. Yani Cuma günü ve Salı günü iki yerde pazar olacak. Burada da bir kaç amaç var; bir yoğunluğu azaltmak, iki biliyorsunuz 65 yaş üstünün hangi saat olursa olsun otobüse binmesi yasaklandı. Onların gelip gitmeleri açısından da bir kolaylık olsun. Hiç aşağıya inmeden pazarlarını yapsınlar. Tabi esenlerde sadece gıda pazarı kurulacak, yani Salı ve Cuma pazarının sadece gıda bölümleri kurulacak.

Orada zabıta müdürlüğümüz esnaf odalarıyla beraber çalışmasını yaptı. Nöbetleşe gidilecek; ikiye bölünce sığmıyorlar çünkü Cumacıların bir bölümü bu hafta Esenler’de olacak, ertesi hafta diğerleri orada olacak bu şekilde bir çark dönmüş olacak. Herkes Cuma ve Salı gününde esenlerde nöbetini tamamlamış olacak. Şimdilik bu programı yılbaşına kadar yapıyoruz çünkü yılbaşından sonra ne olacağını bilemiyoruz. Eğer devam edecek olursa sistem aynen devam edecek. İnşallah olmaz biran önce biter diye düşünüyoruz.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 04/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 371 defa görüntülendi
*