En önemli kazanımlarımızdan birisi

1 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Türk Kadınlar Birliği, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını edinmesinin 86. yıl dönümünde, Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldiler. Baro Kadın Hakları Komisyonu ve Türk Kadınlar Birliği iki ayrı basın açıklamasında bulundular.

5 Aralık Türk kadınının seçme ve seçilme hakkına kavuşmasının 86 yıl dönümü olarak kutlandı. Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu ve Türk Kadınlar Birliği, geçtiğimiz gün Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldiler. Ortak fotoğraf çekildiler. Kadın Hakları Komisyonu ve Türk Kadınlar Birliği ayrı basın açıklamasında bulundular.

Çanakkale Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından yapılan basın açıklamasında, “Günümüzde 600 Milletvekilinin olduğu Meclisimizde, Kadın Milletvekili sayısı 103 olup, oran ise yüzde 17’ dır. 86 yıldır seçme ve seçilme hakkına sahip kadınlar bu zamana kadar ne yazıktır ki TBMM’de en fazla yüzde 17.8 oranında temsil edilmişlerdir. Bu oran yerel yönetimlerdeki temsilde yok denecek kadar azdır.

Türk kadının Seçme ve Seçilme Hakkını kazanmalarının yıl dönümünde; karar alma mekanizmalarında kadınların eşit temsille yer almaması üzüntü vericidir. Günümüzde kadınların yaşamın her alanında etkin olarak yer almalarına rağmen, yönetici konumunda olan kadınlarımızın sayısının çok az olması, kadınların karar alma mekanizmalarında yer alması için etkin politikalar ortaya koyulmasını zorunlu kılmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Türk Kadınlar Birliği tarafından yapılan açıklamada ise, ” Önderimiz Mustafa Kemal  Atatürk, Türk kadınına çok sayıda Avrupa ülkesinden daha önce bu demokratik hakkın verilmesini sağlamıştır. Türkiye, Fransa, İtalya, Hırvatistan, Slovenya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, Yunanistan’dan 15, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı. Amacımız; Mustafa Kemal Atatürk’ ün ilke ve devrimlerini, Cumhuriyetin kadın haklarında sağladığı kazanımları korumak ve Türkiye’ de yaşayan kadınları sosyal, siyasal ve ekonomik alanlarda eşitliği sağlamaktır. Kadının önündeki engelleri kaldırma konusunda çalışmalar yapmaktır. Bu gün kadın hakları günüdür. Hepimizin geçmişte verilen mücadeleye sahip çıkıp, geleceği kurmanın sorumluluğunu taşıdığımız gündür” cümleleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 04/12/2020, Cuma günü yayınlandı, 514 defa görüntülendi
*