“Madenciliğin desteklenmesi gerekmektedir”

2 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Madenciler Derneği Yönetim Kurulu tarafından, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü dolayısıyla basın açıklamasında bulunuldu. Yazılı olarak yapılan basın açıklamasında, ” Öz kaynaklarını üretmeyen ve değerlendirmeyen ülkelerin gelişmesi mümkün değildir. Bu yüzden maden arama ve üretimini arttıracak yatırımların yapılmasını sağlamalıyız” ifadeleri yer aldı.

Çanakkale Madenciler Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, “Anadolu topraklarında yaşamış Santa Barbara’ yı koruyucu melekleri kabul eden madenciler her yıl 4 Aralık’ ı Dünya Madenciler Günü olarak kutlamaktadır.

Madencilik dünyanın en zor, en meşakkatli ve en riskli uğraşıdır. Günümüz koşullarında madensiz yaşam düşünülemez. Madencilerin yerin derinliklerinden bin bir meşakkatle çıkardığı madenler sayesinde yaşamımız modernleşmekte ve kolaylaşmaktadır.

Kişi başına düşen milli gelir arttıkça, ülkeler daha fazla enerji ve maden tüketmektedir. Öz kaynaklarını üretmeyen ve değerlendirmeyen ülkelerin gelişmesi mümkün değildir. Bu yüzden maden arama ve üretimini arttıracak yatırımların yapılmasını sağlamalıyız

Ülkemiz doğal gazda yüzde 99, petrolde yüzde 95, kömürde yüzde 61 dışa bağımlıdır. Aynı şekilde metal olarak dışa bağımlılığımız kurşun, çinko ve nikelde yaklaşık yüzde 100, aliminyumda yüzde 95, altında yüzde 85, bakırda yüzde 77, demir cevherinde ise yüzde 64 oranındadır.

Her sene enerji üretimi için ithal kömüre 4-5 milyar dolar, metaller için de 15-20 milyar dolar bedel ödemekteyiz. Öz kaynaklarımızın üretilmesi ile enerjide dışa bağımlılığımız ve cari açığımız azalacak hatta sıfırlanacaktır. Bu yüzden madenciliğin gelişmesini sağlayacak tedbirlerin alınması ve desteklenmesi gerekmektedir. Keşfedilen her kaynak ve üretime geçirilen her maden ülkemizin kalkınmasına hizmet demektir. Çevre ve İnsan sağlığına duyarlı bir üretim anlayışı ile maden zenginliklerimizi ekonomiye kazandırmalıyız. Unutulmamalı ki biz zengin madenlerimizin fakir bekçileri olmamalıyız.

Bu vesile ile tüm madencilik camiamızın 4 Aralık Dünya Madenciler günü nü kutluyor, sektörümüze emeği geçen tüm madencilere şükranlarımızı sunuyor ve bu uğurda hayatlarını kaybeden tüm emekçileri minnet ve şükranla anıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi

 


Bu haber 03/12/2020, Perşembe günü yayınlandı, 413 defa görüntülendi
*