Bu yıl kuraklık çok şiddetli

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Barajlardaki su oranlarının düşüşü, yağış düşmemesi ve kuraklığın gün geçtikçe daha hissedilir bir hal almasıyla ilgili Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hicri Nalbant ile görüştük. Nalbant “Çanakkale son yıllarda, özellikle de bu yıl, çok şiddetli bir kuraklık yaşadı.” dedi.

Çanakkale Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hicri Nalbant; “ Yaz aylarında hava sıcaklığı sürekli yüksek seyretti. Yağmur düşmedi. Çanakkale’de tüm barajlarda su seviyeleri kritik hal aldı. Tarım için kullanılan sulama suyunu dâhil etmezsek Atikhisar Barajı’nda 1 yıl yetecek su yok.

Atikhisar’da 1 yıllık su yok

Atikhisar barajında 12 milyon metreküp su kaldı. Bunun 1, 1 buçuk milyon metreküpü zeminde kullanılmayan su konumunda kalır. Onu çıkarırsak Atikhisar, 160 bin yurttaşın 1 yıllık kullanma suyu ihtiyacını karşılayamıyor. Haberlerden takip ettiğimize göre Edirne’deki baraj kuruduğu için suyu başka bir barajdan vermeye başladılar. Atikhisar’ın alternatifi de yok. Bu mevsimde barajların dolması gerekirken dolmuyor aksine boşalıyor, tehlike çok büyük. Edirne’de ki durum da kuraklığın Trakya genelinde olduğunun göstergesi.

Biga Yarımadası küresel ısınmadan en çok etkilenen yer. Ayvacık’ta çölleşme ihtimali bile var. Önüne geçilmezse tarım ürünü çeşitliliğimizi yitirmemiz çok muhtemel.” dedi.

Susuzluğun çözümü ormanları korumak

Öte yandan Nalbant, bu sorunun çözümünün tek bir yolu olduğunu, onun da ormanlarımızı korumaktan geçtiğini söyledi. Nalban, “Ormansızlaştırmanın en yoğun olduğu dönemi yaşıyoruz. Ormanlar bizim su barajlarımız. Yeraltı barajlarımız. Sahip çıkmazsak bu bölgedeki kuraklık daha da artacak. Önce ormanları korumamız sonra suyu tasarruflu kullanmamız ve bunu bir alışkanlık haline getirmemiz gerek.

Her yere maden ruhsatı veriliyor. İşletmeler, 1 gram maden için binlerce metreküp su harcıyor. Bizim bu koşullarda madenlere verecek 1 gram suyumuz yok ” dedi

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 03/12/2020, Perşembe günü yayınlandı, 570 defa görüntülendi
*