19 Ekim 1987: Wall Street’te Kara Pazartesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

 Dow Jones piyasası 19 Ekim 1987’de yüzde 22’nin üzerinde inerek tarihin en sert günlük kaybını yaşadı.

Hong Kong borsasında yüzde 50’ye yakın kayıpla başlayan küresel ekonomik çöküş, hemen sonrasında Avrupa ve ABD’ye sıçramıştı. Dow Jones Endeksi’nde günlük düşüş, tek seansa yüzde 22.6 ile tarihinin en kötüsü oldu.

Küresel piyasalarda yaşanan satış dalgasının ardından piyasa düzenleyiciler ve ekonomistler Kara Pazartesi’nin olası nedenlerini tartıştı.

Piyasaların hızlı çöküşüne ilişkin diğer bir önemli unsur ise ABD’li yatırım şirketleri arasında popüler olan ve yüksek kaldıraçlı opsiyon ve türev ürün kullanımıyla satışların şiddetini artıran portföy sigortası oldu.

Düşüşün yavaşlatılamamasında etkili olan bir nokta regülatörlerin kullandığı devre kesici gibi uygulamasının olmaması. Bugünün koşullarında benzer bir durum yaşanması halinde New York borsasında işlemlere geçici süreyle ara veriliyor.

Bugün ise regülatörlerin türev ürünlere sıkı düzenlemeler getirmeleri ve devre kesici gibi önlemlerin kullanılıyor olmasına karşın, sert düşüşlerin yaşandığı her dönemde “Acaba?” sorusu akıllara geliyor.

 

Muhammed Emin Erol


Bu haber 01/12/2020, Salı günü yayınlandı, 235 defa görüntülendi
*