Uzman çavuşlar için iyi haber

2 ay önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

CHP Çanakkale Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Özgür Ceylan, sözleşmelerindeki 45 yaş sınırı nedeniyle “Asker” olarak emekli olamayan uzman çavuşlar için mevzuat değişikliği çalışmalarının başladığını duyurdu.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin görüşmeleri sırasında konuyla ilgili olarak sorduğu soruya verilen Bakan Hulusi Akar imzalı yazılı cevapta, uzman çavuşların asker olarak emekli olması için mevzuat değişikliği çalışmalarının devam ettiğinin bildirildiğini söyledi.

Özgür Ceylan, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada uzman çavuşların sözleşmelerinde bulunan “45 yaş sınırı” nedeniyle, 45 yaş sonrası sözleşmelerinin yenilenmeyerek, emekliliğe kadar sivil memur olarak istihdam edilmelerinin büyük bir hak kaybına neden olduğunu söyledi.

TSK bünyesinde asker olarak görev yapmalarına karşın emeklilikte uğradıkları hak kaybını Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamalarda defalarca dile getirdiğini belirten Özgür Ceylan, “Son olarak 2021 yılı Milli Savunma Bakanlığı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde konuyu tekrar gündeme getirerek, Bakan Hulusi Akar’a “Mağduriyetin giderilmesi için bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?” diye sormuştum” dedi. Özgür Ceylan, önceki gün kendisine verilen yazılı cevapta, “Uzman erbaşların emekli aylıkları, doğrudan emekli olan uzman erbaşların emekli aylıklarına eşitlemek için mevzuat değişikliği çalışmaları devam etmektedir” denildiğini söyledi.

Haber Merkezi


Bu haber 30/11/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 285 defa görüntülendi
*