Köprünün tabliyeleri Gelibolu’ya ulaştı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu’nun Sütlüce ve Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yapımının tüm hızıyla devam ettiğini bildirdi. 3 adet mega blok, Gölcük Çimtaş Tesislerinden Gelibolu’ya getirildi.

Tabliyelerin taşınması sırasında Türk Bayrağı ile kaplanan bloklar görsel bir şölen oluşturdu.
Hizmete girdiğinde “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak olan “1915 Çanakkale Köprüsü”nün ayaklarının yüksekliği, Fransa’nın başkenti Paris’in simgesi 300 metrelik Eyfel Kulesi’ni geçti.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde; 1 adet Betonarme Viyadük, 2 adet Hidrolik Köprü, 3 adet Alt Geçit Köprüsü, 20 adet Üst Geçit, 34 adet Alt Geçit, ve 205 adet Menfez tamamlanmış; 3 adet Alt Geçit, 22 adet Üst Geçit, 6 adet Köprü, 10 adet Kutu Menfez, 12 adet Kavşak, 3 adet Otoyol Hizmet Tesisi, 3 adet Ücret Toplama İstasyonu, 1 adet Bakım İşletme Merkezi ve 1915 Çanakkale Köprüsü bünyesinde 2 adet Betonarme Yaklaşım Viyadüğü ve Otoyol bünyesinde yer alan 1 adet Betonarme Viyadükte çalışmaların devam ettiği bildirildi.

“inşaat faaliyetleri hızla devam ediyor”

Avrupa ve Asya Ankraj bloklarında imalatların yüzde 99 oranında tamamlandığının ifade edildiği açıklamada, “Ana Kablo Tel İmalatları tamamlanırken; Tel Demet imalatında yüzde 89 gerçekleşme sağlandı. Ayrıca Fabrikada Tabliye İmalatları kapsamında Panel İmalatında yüzde 92, Blok İmalatlarında ise yüzde 45 gerçekleşme sağlandı” denildi.

“48 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde”

Fabrikada tamamlanan 3 adet Mega Bloğun, Gölcük Çimtaş Tesislerinden Gelibolu Tabliye Depo Sahasına getirildiğinin de vurgulandığı açıklamada, “Tabliyelerin taşınması sırasında Türk Bayrağı ile kaplanan bloklar görsel bir şölen oluşturdu. Kedi Yolu Montajının tamamlanması ile mega blok olma özelliğine sahip, 48 metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde ve 700 ton ağırlığındaki tabliyenin gerekli hazırlıkların ardından montajına başlanılacak” ifadeleri kullanıldı.

“Boğaz 6 dakikada geçilebilecek”

Çanakkale Boğazı’nın Avrupa ve Asya yakalarını birleştirecek olan “1915 Çanakkale Köprüsü”nün ayaklarının yüksekliğinin, 300 metrenin üzerine çıktığı, Köprünün, 18 Mart 2022’de tamamlanarak, hizmete açılacağı da dile getirilirken, köprü sayesinde Çanakkale Boğazı’nın 6 dakikada geçilebileceğine dikkat çekildi.

Haber Merkezi


Bu haber 30/11/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 304 defa görüntülendi
*