ÇASEMDER talepleri sıraladı

Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği (ÇASEMDER) tarafından yazılı bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında, sağlık personellerin pandemi sürecindeki beklentileri sıralandı.

Çanakkale Sağlık Çalışanları ve Emeklileri Derneği (ÇASEMDER) tarafından, geçtiğimiz gün yazılı bir basın açıklamasında bulunuldu. Yapılan basın açıklamasında, pandemi sürecinde sağlık personellerinin talepleri madde madde sıralandı.

Basın açıklamasında, “Sağlık Çalışanlarının fiziksel veya psikolojik bir yıkım yaşamaları halinde covid-19 ile mücadelenin mümkün olamayacağının bilinciyle hızla bulaşı önleyecek tedbirlerin alınmasını,

Yıllardır sağlık çalışanlarının beklentisi olan özlük haklarının hızla verilerek, moral – motivasyonun yükselmesinin sağlanmasını,

Covid- 19 hastalığının meslek hastalığı sayılmasını,

Covid-19 ile mücadele eden sağlık çalışanları için, yaşanılan bu sürecin mahkemelerce hukuki yönde ağır sonuçlar doğuran kararlara gerekçe olarak gösterilmesinin ve emsal yaratılmasının önüne geçecek yasal düzenleme yapılmasını,

(Ordu ilindeki mahkemece verilen sağlık çalışanı anneden velayetin alınması kararı gibi),Covid-19 ile mücadele eden doktorundan hizmetlisine kadar tüm sağlık personelinin virüsten korunmak için kullanılacak yeterli malzemeye ( N 95 maske, siperlik, vb…) ulaşmasının sağlanmasını, Bu mücadelede aktif görev alan sağlık personelinin, ailelerine virüs bulaştırma ihtimalinin önlenmesi için izole bir ortamda konaklama imkanı sağlanmasını, Sağlık alanında faaliyet gösteren tüm sendikalardan da ; her türlü fikir ayrılıklarını, siyasi düşünceyi ve kişisel çıkarları bir kenara bırakarak, yukarıda belirttiğimiz talepleri gerçekleştirecek bir birliktelik içerisinde hareket etmelerini bekliyor ve istiyoruz.

Bu taleplerimiz üyemiz olsun ya da olmasın bizler için çok değerli olan ve aynı saflarda mücadele etmekten onur ve gurur duyduğumuz tüm sağlık çalışanları içindir.

Bu taleplerimizin yerine getirilmesinin; Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm bireylerin yaşanılan pandemi sürecini en az hasarla atlatmasının tek yolu olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 30/11/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 360 defa görüntülendi
*