İdapolis bir ÇOMÜ Markası

2 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kemal Çelik çalışmaları, Çanakkale Teknoparkında yürütülen İdapolis hakkında bilgi verdi.

ÇOMÜ’nün haberine göre; Çelik, “İdapololis Çanakkale Teknoparkında faaliyet gösteren bir ar-ge şirketi. Alanında uzman 3 profesör, 1 profesyonel arıcı ve 1 mühendis ile çalışan firma arı ürünlerinin sağlık, gıda ve kozmetik sektöründe kullanımına yönelik çok sayıda proje yürütüyor. Firmanın ürün portföyü içerisinde yer alan bütün ürünler terapötik (tedavi edici) özellikte olup, kalite konusunda standardın üzerinde bir noktayı yakalamış durumda ve biz bunu ürünleri kullanan tüketicilerden gelen taleplerden ve yorumlardan öğreniyoruz. İdapolis, özellikle gençlerin istihdamı, üniversitemizin ve Çanakkale’nin tanıtımı için çok önemli. Yakın gelecekte bu teknoparktan ulusal düzeyde bir marka çıkacağını göreceksiniz, bir şey daha söyleyeyim ilk ihracatımızı yaptık bile. İtalya’ya, Makedonya’ya, Bulgaristan’a, Almanya’ya oradan gelenler aracılılığıyla çok sayıda ürün gönderdik.” Açıklamasında bulundu.

“Kazdağlarında Yetişen Bitki Kompozisyonun %30’u Tüm Avrupa Coğrafyasında Yok”

“İdapolis’e isim babalığı yaparken bunun, bu coğrafyanın en önemli markası olan İda Dağı’ndan ve özgün olması gerektiğini düşündüm.” Diyen Çelik, cümlelerine şu şekilde devam etti; “Ayrıca vefalı olmamız da gerek, zira hammaddemizin önemli bir kısmını Kazdağılarından sağlıyoruz. Çok zengin bir coğrafya ve bu botanik zenginliğin %30’u Avrupa’da yok ve bölge kimyasal kirlilik açısından şimdilik çok temiz bir bölge. Dağın yamaçları başta olmak üzere, yükseklere tırmandıkça özellikle tarımsal mücadele ilaçları çok fazla kullanılmıyor, temiz bir florası var. Ham propolisin dışında bu bölgeden topladığımız kara meşe balının sahibi, İdapolis olarak sıradan ballardan çok daha güçlü terapötik özelliklere sahip olan bu balı propolisle, çörek otuyla işleyip tüketicilerin beğenisine sunuyoruz. Tedavi edici özellikleri yüksek olan bu balla, propolis ve çörek otu gibi immünomodülatör özellikleri bilimsel olarak kanıtlanmış ürünleri işleyerek, katma değeri yüksek ürünler elde ediyoruz. Yakın gelecekte artan taleple birlikte ar-ge işlevlerimizin hız kazanacağını ve sektörün güvenilir bir markası olacağını düşünüyor ve bu yolda ilerliyoruz.

“İnanılmaz bir talep var”

Daha 2 yaşında bir teknopark şirketi olarak şimdilik yıllık 20 bin şişe propolis ve 5000 şişe propolisli, çörek otlu karameşe balı üretiyor ve bunu kamu bilinciyle oldukça uygun fiyatlarla yapıyoruz. Halen Türkiye’nin önemli ilaç üretim firmalarından biriyle onlar için İdapolis kalitesinde propolis üretimi konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Ürün gamımız içerisinde çok yakın tarihlerde bazı kozmetik ürünlerin ve yara bakım ürünlerinin de olacağını söyleyebiliriz zira bu ürünler için yaklaşık 6 aydır ar-ge faaliyetlerimiz devam etmekte.

İnanılmaz bir talep var. Amacımızda bunu daha profesyonel hale getirip genç istihdamını artırabilmek. Ürün olarak Türkiye’nin en kaliteli propolisini İdapolis olarak ürettiğimizi büyük bir özgüvenle söyleyebilirim. Zira ülkede ve Avrupa’da bu alanda uzun yıllardır çalışan bir ekibiz. Bunu gerçekleştirdiğimiz projeler ve o projelerden çıkan ürünlerden görebilirsiniz. Son birkaç ay içerisinde piyasaya çıkan İdapolis Sprey, özellikle üst solunum yolları mukozasında kalıcı antimikrobiyal etkilerinden ve yenilikçi yaklaşımlarla doğal ürünlerden üretildiği için yoğun talep görmektedir. Çok yakın tarihte özellikle astım hastalarının adjuvan (destekleyici, güçlendiren) olarak güvenle kullanabilecekleri çörek otlu kara meşe balının İdapolis markasıyla piyasada olacağını söyleyebilirim. Bu yeni ürünün özellikle astım, bronşit gibi solunum yolu problemi olan veya bu hastalıklardan korunmak isteyen insanların kullanmasında önemli olacağını söyleyebilirim. Bunun dışında cilt problemlerini gidermeye yönelik bazı yenilikçi ürünlerin ön denemelerini tamamlamak üzereyiz.

“Farklı olmaya çalışıyoruz.”

Tüketicilerimizi bilgilendirmeye yönelik “Bilim ve Propolis” başlıklı propolisle ilgili en yeni araştırmaların güncel olarak sunulduğu bir e-dükkanımız var. İnternet üzerinden ürünlerimizi uygun fiyatlarla satın alabileceğiniz satış mağazamız https://www.idapolis.com.tr/ dir.

Türkiye’nin her yerine anında kargo gönderen genç dinamik bir ekiple bu alanda da farklı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 29/11/2020, Pazar günü yayınlandı, 275 defa görüntülendi
*