ÇOMÜ’nün bazı bölümleri, kalite ve yüksek hacim alanları arasında

2 ay önce Eğitim Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Üniversitelerin yetkinlik bazlı karşılaştırma raporu yayınlandı. ÇOMÜ’nün bazı bölümleri kalite ve yüksek hacim alanları arasında yer aldı.

ÇOMÜ’nün haberine göre; Üniversitelerin teknoloji alt alanları bazında araştırma performanslarının karşılaştırmalı olarak değerlendirilebilmesini sağlayan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi”, TÜBİTAK danışma ve grup yürütme kurulu ile araştırma merkez ve enstitülerinden yetkin uzmanlarının değerlendirmeleriyle üniversitelerin eğitim alanları dikkate alınarak oluşturuldu.

Üniversitelerin alan bazında yetkinlik analizi bilgilendirme toplantısı ise zoom bağlantısı üzerinden 192 üniversitenin katılımıyla TÜBİTAK tarafından gerçekleştirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Süha Özden’in katıldığı toplantı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın açılış konuşmasıyla başladı. Prof. Dr. Hasan Mandal, alan bazlı yetkinliklerin ne anlama geldikleri konusunda bilgiler aktardı.

Açılış konuşmasının ardından üniversitelerin alan bazında yetkinlik analizi metodolojisinin nasıl olduğu, sonuçları ve analizinin yorumlanması konuları hakkında bir bilgilendirme sunumu gerçekleşti.

Toplantı, sonuçlara yönelik değerlendirme ve soru cevap bölümüyle sona erdi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin yetkinlik haritasına göre seçilen alanlar arasında; Su Ürünleri, Gıda İşleme, Uzay Bilimleri, Organik Kimya, Fiziko Kimya, Gıda Güvenliği, Arkeoloji, Bitki Koruma vb. alanlar, yetkinlik haritasında yüksek kalite, yüksek hacim alanında yer buldu. Tüm üniversitelerin bir karşılaştırması yapıldığında ise yetkinlik haritasının yüksek kalite ve yüksek hacim alanları arasında Su Ürünleri, Fizikokimya, Teorik Kimya ve Organik Kimya bölümleri ön planda yer aldı.


Bu haber 29/11/2020, Pazar günü yayınlandı, 410 defa görüntülendi
*