İYİ Parti Çanakkale Eğitim Raporu yayınladı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İYİ Parti Çanakkale, Eğitim, Kültür ve Sanattan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ahmet Saltık imzasıyla Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı ve Eğitim Raporu yayınladı.

İYİ Parti Çanakkale Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı ve Eğitim Raporu’nun bir kısmı şu şekilde; “24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Millet Mekteplerinin Başöğretmenliğinin kabul ettiği gündür. Bakanlar kurulu Atatürk’e “Millet Mektepleri Başöğretmenliği” unvanını 11 Kasım 1928’de ve bu unvan Millet Mektepleri kararnamesinin yayımlanması ile resmileşmiştir.

Başöğretmenimiz Atatürk’ün “Muallimler Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” söylemi doğrultusunda laik cumhuriyete, devletin üniter yapısına Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı vatansever aydın nesiller yetiştirmek için gecesini gündüzüne katarak yılmadan çalışan, elleri öpülesi öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlu olsun. Ebedi aleme intikal eden öğretmenlerimizi saygı ile yad ediyor, ailelerine ve mensubu olmaktan gurur duyduğum Milli Eğitim camiamıza esenlik diliyorum.” dedi.

2002-2020 yılları arasındaki 18 yıllık periyotta Yedi Eğitim Bakanının, onsekiz kez eğitim sisteminin değiştirildiğini, müfredatta sayısız rötuşların yapıldığı ülkemizde gelinen yer hiçte iç açıcı bir durum arz etmiyor.

Taşımalı eğitim marifetiyle köy okulları kapatılmış, okul binaları kaderine terk edilmiş, eğitim imanlara havale edilmiştir.

Pandemi döneminde maske dağıtımını bile eline yüzüne bulaştıran yönetimin 500.000 tablet dağıtılacağından dem vuruyor. Eba çöktü diye mutlu olan Eğitim Bakanı inşallah tabletleri dağıtır. Mevcut durum, Osmanlı Maarif Nazırının “okullar olmasa maarifi ne güzel idare ederdim” sözünü hatırlatıyor.

AKP’nin siyasal-ideolojik hedeflerine paralel olarak hazırlanan ‘2023 Eğitim Vizyonu Belgesi’ olmuştur. Vizyon Belgesi kapsamında eğitim sisteminin bütün kademelerinin daha piyasacı ve ‘inanç merkezli’ olarak yeniden yapılandırılması, öğretmenlik meslek kanunu üzerinden öğretmenlik mesleğinin rekabet ve performans ekseninde iyice itibarsızlaştırılması, okul yöneticiliğinin ‘işletmeci’ bir anlayışla profesyonelleştirilmesi vb. gibi gündemler, son olarak ortaöğretim sisteminde yapılan değişiklikler konu başlıklarıdır.

MEB tarafından 4+4+4 sonrasında zorunlu eğitim süresinin 12 yıla çıktığı iddia edilmesine rağmen, 2018 yılında ortalama eğitim süresi 8,2 yıl olarak gerçekleşmiş, 2019 yılı hedefi ise 9,1 yıl olarak belirlenmiştir. 15 Temmuz 2016 sonrasında tek bir kadrolu öğretmen ataması yapılmazken, Nisan 2019 itibariyle MEB bünyesinde görev yapan sözleşmeli öğretmen sayısı 83 bin 366, ücretli öğretmen sayısı ise 92 bindir. MEB, öğretmen atamalarına mülakat kriteri getirerek öğretmen atamalarında siyasi torpil ve kayırmacılığı ön plana çıkarmış, KPSS’de birinci olan ya da dereceye giren çok sayıda öğretmen adayı mülakat komisyonları tarafından haksız şekillerde elenmiştir.” dendi.

Ş. Ezgi Tuncel


Bu haber 25/11/2020, Çarşamba günü yayınlandı, 421 defa görüntülendi
*