“Tahammülümüz kalmadı!”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, ELDER Kadın Dayanışma Merkezi tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Yapılan basın açıklamasında, “Ne yazık ki kadın cinayetleri her yıl katlanarak artıyor! Bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz kalmadı!” ifadeleri kullanıldı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla, ELDER tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Yazılı olarak yapılan basın açıklamasında önemli ifadelerde bulunuldu.

ELDER Kadın Dayanışma Merkezi Başkanı Fatma Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılan açıklamada, “ Artık yeter! 25 Kasım Uluslararası Şiddete Mücadele Günü’nde bir kişi daha eksilmeye tahammülümüz yok..

Güleda Cankel, Şule Çet, Ecem Balcı ,Nadira  Kadirova, Emine Bulut, Emine Nuyan, Müzeyyen Boylu, Kübra Aşkın, Ceren Damar, Didem Akay ve daha niceleri… Bu ülkede her gün; kadınlar öldürülüyor. Kadınlar her gün İstanbul Sözleşmesi ve 6284 uygulanmadığı için öldürülüyor.

Kadınlar, her gün; ‘başka karakola git, bu şikayetten vaz geç, bundan birşey çıkmaz, sığınakta yer yok ‘ diyen kolluk kuvvetleri görevlerini yapmadıkları için, yeterli sığınak ve danışma merkezleri yapmaya bütçe ayrılmadığı için şiddete mahkum ediliyor ve öldürülüyor.

Kadınlar, her gün; savcılar şiddet uygulayan erkekleri değil, kadınların yaşam tarzlarını yargılamayı seçtiği için, mahkemeler erkekleri aklamanın sayısız yolunu bulduğu için öldürülüyor. Kadınlar, hergün;15 yaşından küçük çocukların evlendirilmesinde beis görmeyen bir zihniyet altında cinsel şiddete uğruyor. Kadınlar, her gün; özellikle krizin ve pandemi’nin getirdiği artan işsizlik ve güvencesizlikle aile içindeki şiddetten uzaklaşacak geçim kaynağı ve gelecek güvencesi olmadığı için erkek şiddetine mahkum ediliyor.

“Ne yazık ki kadın cinayetleri her yıl katlanarak artıyor!”

2020 yılında; Ocak’ta 27 kadın, Şubat’ta 22 kadın, Mart’ta 29 kadın, Nisan’da 20 kadın, Mayıs’ta 21 kadın, Haziran’da 27 kadın, Temmuz’da 36 kadın, Ağustos’ta 27 kadın, Eylül’de 39 kadın , Ekim’de 21 kadın, Kasım’da  21 günde 27 kadın öldürüldü.

Cinayete varmadan da bizler şiddet veya baskı altında, belirsizlik içinde ,her açıdan sömürülerek, yarınımızın ne olacağını bilmeden nefes almak  zorunda bırakılıyoruz. Ancak kadınlar öldürüldüklerinde haber oluyor!

Biz ise  kadınların isimlerinin ölümleriyle değil, yaşamlarıyla, yaşadıkları şiddetle değil, gerçekleştirdikleri hayalleriyle haber olduğu bir dünya için buradayız.

Bundan daha ferah, daha özgür, daha eşit, kimsenin kimliğinden dolayı şiddete uğramayacağı, bambaşka hayatlar hayal ederek el ele veriyoruz. Bunu biz yapmazsak, kimse bizim için yapmayacak. Bunu da biliyoruz” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal     

 

 

 

 


Bu haber 24/11/2020, Salı günü yayınlandı, 679 defa görüntülendi
*