Kale Grubu Türkiye’nin gururu oldu

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, geçtiğimiz günlerde, Kale Grubu’nun savunma ve havacılık şirketlerinde Kale Ar-Ge tarafından geliştirilen Milli Turbojet Motoru’nu test etti, incelemelerde bulundu. Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, Bakan Varank’a bilgilendirmelerde bulundu. Bakan Varank, “Kale Grubu sanayide göz bebeği firmalarımızdan bir tanesi” değerlendirmesinde bulundu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kale Grubu’nun savunma ve havacılık şirketlerinden Kale Ar-Ge’nin geliştirdiği Milli Turbojet Motoru’nu test ederek, proje hakkında bilgi aldı. Bakan Varank’a, proje ile ilgili bilgilendirmeyi, Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay ve beraberindeki mühendisler yaptılar.

Kale Grubu sanayide göz bebeği firmalarımızdan bir tanesi diyen Bakan Varank, “Motor sanayisinde öncelikle ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Kale önemli projeler gerçekleştiriyor. Bu Kale KTJ-3200 Turbojet Motoru’muz 3 bin 200 newtonluk bir roket motoru. Şu anda savunma sanayimizde yerli ve milli olarak geliştirdiğimiz ürünlerin bir kısmı bu boyutta ve bu güçte motorlar kullanıyor.

Biz bunları yurt dışından ithal eder durumdaydık ama inşallah bunların çok kısa zamanda devreye girmesiyle birlikte çok önemli milli füze projelerimizi artık kendi motorumuzla yapabiliyor hale geleceğiz. Kendi ürünlerimizi piyasaya çıkarmış olacağız” dedi.

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ROKETSAN tarafından üretilen SOM gibi milli füze platformlarında kullanılmak üzere geliştirilen Türkiye’nin ilk milli turbojet motoru projesinde teslim aşamasına gelindiği belirtildi.

Ayrıca, Kale Havacılık, dünyada uçan ilk F-35 olan AA1’de de parçası buluna  tek Türk şirketi. Boeing ile yapılan iş birliği anlaşmasıyla 800 değişik parçadan oluşan bir paketle, şirketin Boeing için gövde ve kanat parçası üretimi devreye girdi.

Haber Merkezi


Bu haber 23/11/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 283 defa görüntülendi
*