Atikhisar can çekişiyor

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı kuraklık seviyesi ile alarm vermeyi geçti, can çekişmeye başladı. Uzun süredir yağışların yağmaması dolayısıyla, Türkiye genelinde barajlar can cekişmeye başladı. Çanakkale için hayati bir öneme sahip olan Atikhisar Barajı çevresinde dün çekilen fotoğraf ise manzarayı gözler önüne serdi.

Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan, kent merkezine en yakın baraj konumunda bulunan Atikhisar Barajı’ndaki kuraklık düzeyi endişe verici noktalara ulaştı. Geçtiğimiz aylarda, barajın zemininde, kuraklıktan dolayı çatlaklar oluştuğunu ve önümüzdeki aylarda ciddi bir şekilde su problemi yaşanacağını kaleme almıştık. Aynı sorunla boğuşan Bayramiç Barajı’nda ise İl Genel Meclisi Başkanı Sadık Göğüsgeren ile röportaj gerçekleştirmiştik.

O günlerden sonra, Çanakkale Belediyesi tarafından bir kampanya başlatılmış ve su israfının önüne geçilmesi için mücadele ortaya konmuştu. Aradan geçen kısa bir zaman diliminde, Çanakkale beklenen yağışları bir türlü alamadı ve barajlardaki doluluk düzeyi ve kuraklık riski ciddi derecelere ulaştı.

Geçtiğimiz gün Atikhisar Barajı çevresinden çekilen bir fotoğrafta, barajın yüzeyinin artık neredeyse tamamen belli olduğu, çok az su kaldığı gözler önüne serildi. Geçtiğimiz aylarda barajlar kuraklık riski ile karşı karşıya haberi yapmıştık. İçinde bulunduğumuz günlerde Çanakkale’nin barajları, Atikhisar Barajı başta olmak üzere can çekişmeye başladı.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 23/11/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 354 defa görüntülendi
*