Hayal kurmayı unuttuk

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bu günlerde nedense belirlenen yaşın altı ya da üstü hep belirtilip sonra aksiyona geçme modası yaşanıyor.

Bizde devam edelim bu belirtilen bir yaşın altı ve üstü modası geleneğini sürdürmeye. 20 yaş altı için geçerli olmayabilir ama, üstü yaşlar için artık hayal bile kurulmayan dönemler yaşanıyor. Günlerimiz öyle karamsar ve kötü geçiyor ki hayal kurumaz, bir konu üzerine konsantre olamaz olduk.

Kreşler kapalı, çocuklar sosyalleşemiyor. Okullar kapalı, öğrenciler geleceğini hazırlayamıyor. İş dünyası desen ne ödemesini ne de alacağını denklemenin sorunları ile cebelleşiyor. İstihdamı düşünen bile yok artık. Sağlıkçılar mahkum, mahkumlar ayar çeker oldu memlekette. Servisçilerin, taşıma sektöründe çalışanların durumu bir çok meslek gibi gün geçtikçe kötüleşiyor.

Bizim memlekette işveren olmak farklı anlamlara çekilecek bir dile pelesenk olan terimleri hatırlatıyor. İşveren isen her konuda haksız ve potansiyel suçlu pozisyonundasındır. İşçine karşı da müşterine karşı da haksızsındır.

Pandemi nedeniyle şimdi iş yerleri resmi olarak olmasa bile kendiliğinden kapanmak zorunda kalacak. Evlere servis yapılarak kaç iş yeri ayakta kalabilir. Herkes aşı çalışması yaparken bizler de virüsün bulaşacağı saati tespit ettik. Buna göre yasaklar getirdik.

Durumu böyle mi yorumlamak gerekiyor? Yoksa, okulların geleceği belli değil, spor müsabakalarının durumu belli değil… Ulaşım sektörü desen S.O.S veriyor?

Son günlerin siyaset arenasında neler yaşanıyor diye duruma bir göz atalım bakalım.

Siyaset yapanların bir kısmı suya girmek için kıyıda çırpınıyor. Suya girenlerin durumu ise çok daha farklı.

Siyaset suyuna girenlerden bazıları “aman Allah’ım su çok sıcak yandım”, derken bazıları da “Of su çok soğuk dondum” diyor. Siyaset suyuna giren bir kesim ise “Islandık” diyerek, avazı çıktığı kadar bağırarak yakınıyor. Ortamı steril yapacak, ortamı yumuşatacak, yetkililer, etkililer bunlar olmasına karşın, yangına benzinle ilk gidenleri bu şekilde görüyoruz.

Hadi şimdi gel de bu ortamda, bu kümelenme gurubu içerisinde,  hayal kurmaya çalış.

 

 


Bu haber 20/11/2020, Cuma günü yayınlandı, 2015 defa görüntülendi
*