Mirasımızı keşfediyoruz

Eceabat Belediyesi tarafından, “Şalvarını kasketini al da gel” sloganıyla, zeytin hasadı gerçekleşti. 6-7-8 Kasım tarihlerinde, hafta sonu gerçekleşen etkinlikler bir hayli ilgi gördü. Eceabat Zeytin Hasadı’na ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ve Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir’de katıldı. Başkanlar bizzat zeytinleri dallarından topladılar. Cumartesi günü konuşmalarla başlayan program, Pazar günü 17.30’da Eceabat’a dönüşle son buldu. Hasat etkinliğinin başında konuşma yapan Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, organizasyonun seneye tekrarlanabileceğinin mesajını verdi. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ise, ” Eceabat isterse de memnuniyetle markalaşma ve coğrafi işaretleme konusunda destek oluruz” dedi.

Eceabat’ta, zeytin ve zeytinyağı için önemli bir adım atıldı. Eceabat Belediyesi tarafından 6 Kasım Cuma günü başlayan ve 8 Kasım Pazar günü son bulan bir hasat etkinliği düzenlendi. Etkinliğin sloganı ise “Şalvarını kasketini al da gel” oldu. Organizasyonun açılış etkinliğine Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, belediye meclis üyeleri, zeytin ve zeytinyağı üreticileri ve vatandaşlar katıldı.

Organizasyon ile ilgili bilgilendirmede bulunan Belediye Başkanı Saim Zileli, Belediye Meclis Üyemiz Timur Koşal’ın önerisiyle böyle bir etkinliğe kalkıştık dedi. Etkinlik ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

“Eksikliklerimiz için özür dilerim”

Eceabat Belediye Başkanı Saim Zileli, “Belediye Meclis üyemiz Timur Bey’in önerisiyle böyle bir işe kalkıştık. Nasıl ki anne baba ilk çocuğunu büyütürken, belli bir acemilik çeker, ikinci çocukta daha tecrübeli anne-baba olursa biz de belki de ikinci hasadımızda daha profesyonelce, daha eksikliklerimizi tamamlayarak, daha iyi bir etkinlik yapabiliriz. Şimdiden eksikliklerimiz olursa sizlerden özür dilerim.

“Bizim bölgemizde de bunlar varmış”

Burada ticaretle uğraşanlar, yatırımcılar yıllardır hep kendi halimizde samimi ortamlarda konuştuğumuz bir olay var. Deniyor ki, yarımadada her şey mevcut, her şeyimiz bol ama bir türlü bunun kıymetini, takdirini göremiyoruz. Profesyonel olarak yapanlar, ödül alanları biz bu araştırmaya girdikten sonra öğrendik. Bizim bölgemizde de bunlar varmış. Bu bizim de eksikliğimiz. Biz bunu profesyonelce yaptığımız zaman, ilerideki katma değeri hem üreticimize hem pazarlamasını yapan arkadaşlarımıza, hepimize faydası olacaktır” dedi.

“İnanarak başlamak zaferin yarısından çoğudur”

ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “İnanarak başlamak, zaferin yarısından çoğudur bence. İnanılmaz iyi şeylere vesile olacağına inanıyorum. Ödül olan değerli üyelerimizi kutlamak istiyorum. Ticaret Sanayi Odası olarak, zeytinyağı için neler yapıyoruz, neler yapabiliriz uzak olduğumuz bir konu değil.

“Kendi ayağımıza sıkıyoruz”

Eceabat isterse de memnuniyetle destek oluruz markalaşma ve coğrafi işaret konusunda. Birçok konuda olduğu gibi yöresel ürünleri satma konusunda da kendi ayağımıza sıkıyoruz. Tarım il ve ilçe müdürlükleri ile çok rahat yürütülebilir, burada ne satılıyor, bizim bir markamız olması lazım, bunun denetlenmesi lazım. Doğru ambalajla doğru ürünün Eceabat zeytinyağı şeklinde satılması lazım çünkü markalaşma böyle olur. Markalaşma ve tağşişle mücadeleyi hepimizin alışkanlık haline getirmesi lazım. Sadece zeytinyağı değil, her konuda bunu yapmamız lazım” açıklamasında bulundu.

Haber: Tunahan Ünsal

Fotoğraf: Eylem Gözeldere


Bu haber 08/11/2020, Pazar günü yayınlandı, 11760 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com