Çanakkale’den ekonomiye büyük katkı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

DSİ tarafından, Çanakkale ile ilgili önemli bilgiler paylaşıldı. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Çanakkale’de sulama sezonunda ne kadar alanın sulandığı ve sulanan alanlardan ülke ekonomisine sunulan katkıyı rakamlarla paylaştı. 2020 yılı sulama sezonunda Çanakkale ilinin genelinde, 243 bin 77 dekar tarım arazisi sulanırken, ülke ekonomisine 758 Milyon 891 Bin 430 TL katkı sağlandı.

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından, geçtiğimiz gün Çanakkale ile ilgili önemli bilgilendirmelerde bulunuldu. Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanıldığını belirten DSİ, bu sebepten ötürü sulama tesislerini inşa ederken tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemlerini tercih ettiğini belirtti.

Bu kapsamda Çanakkale’de 15 Nisan tarihinde başlayan sulama sezonu 15 Ekim tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Yıldız, 2020 yılı sulama sezonunda Çanakkale ilimiz ve ilçelerimizde toplam 243 bin 77 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Çanakkale il ve ilçelerimizde 2020 yılında toplam 243 bin 77 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 758 Milyon 891 Bin 430 TL katkı sağlandığını açıkladı.

Tarımın ülkeler için stratejik öneme sahip olduğunu, içinden geçilen salgın sürecinde bunun çok daha net görüldüğünü söyleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “İnşa ettiğimiz baraj ve göletler, sulama kanalları ile iletim hatları sayesinde suyu toprakla buluşturuyoruz. Yaptığımız toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile tarım arazilerini büyütüyoruz. Çiftçimizin gelirini, üretim konforunu yükseltiyoruz. Böylece kırsal alanlardan göçün belli ölçüde önüne geçtiğimiz gibi gıda arz güvenliğinin de teminatı oluyoruz” dedi.

“2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık”

Yapılan sulama yatırımlarına ülke çiftçilerinden çok olumlu geri dönüşler aldıklarını ifade eden Genel Müdür Kaya Yıldız, “Çanakkale ilimizde 2020 yılı sulama sezonunda problem yaşamadık. Yaptığımız yatırımlarla bunu sürekli hale getirmek ve modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Hem suyumuza hem toprağımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Çiftçilerimiz de üretmeye devam etsinler. Hep birlikte ülke tarımını daha yukarılara taşıyacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Merkezi

 


Bu haber 27/10/2020, Tuesday günü yayınlandı, 17723 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com