ÇOMÜ’de bir ilk

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı 2009 yılında kuruldu. O günden bugüne kadar Konservatuar, öğrenci almazken, bu sene ilk defa 20 öğrenci ÇOMÜ Devlet Konservatuarı’nda eğitim-öğretim görecekler. ÇOMÜ için bir ilk gerçekleşirken, Konservatuar ise yüzde yüz doluluk oranına ulaştı. Dün gerçekleşen törende konuşan ve öğrencilere hitap eden ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, “Birkaç sene içerisinde ÇOMÜ Konservatuar olarak bölgede ses getirelim. Ulusal değil uluslararası konserler verelim” ifadelerinde bulundu.

2009 yılında kurulan ÇOMÜ Devlet Konservatuarı, o günden bugüne kadar hiç öğrenci almamıştı. Bugüne kadar hiç ÇOMÜ Konservatuar mezunu öğrenci olmazken, ÇOMÜ bir ilke imza atarak, bu sene ilk defa konservatuara öğrenci aldı.

Dün, ÇOMÜ Troia Kültür Merkezi’nde bir etkinlik düzenlendi. Saat 10.30’da düzenlenen etkinliğe Rektör Prof. Dr. Sedat Murat’da katıldı. ÇOMÜ Konservatuar’da 20 öğrencinin eğitim-öğretime başladığı, yüz yüze eğitim görecekleri ifade edildi. Ayrıca Türkiye’deki üniversiteler arasında, yine bir ilk olarak bu sene konservatuar da doluluk oranının yüzde yüz olduğu belirtildi.

 “Çanakkale hedefimdi ve hedefimi gerçekleştirdim”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı ilk öğrencilerinden Mert Çekiç, “Öncelikle burada olmaktan çok mutluyum. Ben Güzel Sanatlar Lisesi mezunuyum. Kendimi şanslı hissediyorum. Çanakkale Konservatuar hedefimdi ve hedefimi gerçekleştiriyorum. 4 yılın sonunda, iyi bir keman sanatçısı olmak için çabalayacağım” ifadelerinde bulundu.

“Bilgi,sanat,teknik her anlamda bu yolun yolcusuyuz”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Devlet Konservatuarı Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Yılmaz Küçüköncü, “Bilgi, sanat, teknik her anlamda bu yolun yolcusuyuz. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin bir görevi olarak, sanat alanında, öncelikle tabi ki 1996 yılında Müzik Öğretmenliği bölümünü kurduk. 2009 yılında, Devlet Konservatuarı’nı kurduk.

İlk defa, ancak bu sene öğrenci alabildik. 20 öğrencimiz bu sene eğitim-öğretime başlayacaklar. Kendileri ile gurur duyuyoruz. Elde ettiğimiz bilgiye göre bir tek bizim okulumuzda tam doluluk oranına ulaşılmış gibi gözüküyor” dedi.

“Öğrenci olmadan okulların ne tadı ne tuzu oluyor”

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Murat, “ Yüz yüze eğitim yaptığımız ender gruplardan birisiniz. Bizim arzumuz, öğrencilerimiz ile bu üniversiteyi süslemek. Öğrenci olmadan üniversitelerin, okulların ne tadı ne tuzu olur. Daha konservatuara ilk adımınızı attığınız andan itibaren yüz yüze eğitim almanız sizleri çok önemli bir noktaya taşıyor.

“ÇOMÜ Konservatuar olarak bölgede ses getirelim”

Birkaç sene içerisinde, ÇOMÜ Konservatuar olarak bölgede ses getirelim. Ulusal değil, uluslararası konserler verelim. Gelecekte büyük insanlar olmak istiyorsanız. Çalışın ve bu işe ruhunuzu verin. Zaten yenetle geldiniz ve bunu maksimum düzeye çıkarmak için gece-gündüz gayret edeceksiniz. Tekrar sizleri, bu güzel şehri, bu güzel üniversiteyi kazandığınız için tebrik ediyorum” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 26/10/2020, Monday günü yayınlandı, 19819 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com