“İki devlet, tek millet, can Azerbaycan”

4 hafta önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Memur Sen İl Binasında Genç Memur Sen organizesinde “İki Devlet Tek Millet Can Azerbaycan” konulu basın açıklaması düzenlendi.

Memur Sen İl Başkanı Suat Özen ve 8 kişinin katılımı ile Genç Memur Sen Çanakkale Şube Başkanı Ali Ünde tarafından basın açıklaması okundu. Açıklamada şöyle dendi: “Bütün diplomatik ilişkilerin ötesinde derin bir bağ ile birbirlerine kardeş diyen Türkiye ve Azerbaycan dostluğunun boyutu telaffuzu ile vakidir. İki devlet ve tek millet olmanın tarihsel şuuru gün geçtikçe daha fazla anlam kazanmakta ve pekişmektedir. Bu kardeşlik hiç şüphesiz tarihte devletlerarasında ortaya konulan en samimi ve en kadim dostluk olarak; diplomasinin ‘Devletlerin dostları yoktur, çıkarları vardır’ teamülüne de meydan okumaktadır.”

“Bir yanda kendi toprakları işgal edilen kardeş ülke, diğer yanda ise işgalci konumunda olan bir ülke var. Bizlere de ‘Dünya beşten büyüktür’ diyen iradenin arkasında durarak, haklı olan Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında, omuz omuza mücadele vermekten başka seçenek yoktur. Bu saiklerle uluslararası hukukun işletilmesi noktasında; başta Birleşmiş Milletler olmak üzere bütün dünya ülkelerini inisiyatif almaya ve Ermenistan’ın hukuk tanımazlığına karşı tavır almaya davet ediyoruz. Ülkemizin Azerbaycan’a verdiği güçlü destek sadece devletlerimiz arasındaki kardeşlik hukuku sebebiyle değildir. Aynı zamanda otuz senedir Kardeş Azerbaycan’a yapılan haksızlığa ve hukuksuzluğa gösterilen haklı bir tepkidir. Ama bilinmelidir ki Türkiye’nin Azerbaycan’a yardımı ve desteği de “her nasıl istiyorlarsa öyle.”

Esra Çanlı

 


Bu haber 01/10/2020, Perşembe günü yayınlandı, 5 defa görüntülendi
*