Rota, altından gümüşe döndü

1 ay önce Ekonomi Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Altın fiyatlarında yaşanan rekor yükseliş, vatandaşın yönelimlerini de değiştirdi. Fiyatı 760 TL’yi geçen çeyrek altın ve çifti bin 500 TL’den başlayan alyanslar, alıcıların rotasını “altından gümüşe” çevirdi. Çanakkale’de faaliyet gösteren Melis Gümüş Yetkilisi Hülya Ülper de, gümüşe olan rağbeti doğrularken vatandaşın düşen alım gücünü işaret etti. GÜNDEM’e konuşan Ülper, “Yeni evlenen çiftler gümüş yüzük tercih etmeye başladı. Düğün için alınan set takılarda da gümüşe yönelim var. Vatandaş, bütçesi daraldıkça altından uzaklaşıyor” dedi.

Şubat ayından bu yana tüm dünyada etkili olan Corona virüs pandemisi, başta sağlık olmak üzere tüm sektörleri olumsuz etkiledi. Dünya genelinde alınan önlemler pandeminin önünü kesmede yetersiz kalırken en büyük etki ise finans sektöründe hissedildi.

Özellikle gelişmekte olan ve kırılgan bir ekonomiye sahip olan Türkiye gibi ülkeler, pandeminin olumsuz etkilerini oldukça sarsıcı şekilde yaşıyor. Öyle ki, yaz aylarında yükselmeye başlayan altının önünü alınamazken dolar da bir o kadar uçtu. Darboğazda olan halk ise kendine bu acı pastadan payını açlık sınırının daha da altına düşerek aldı.

“YENİ AKIM GÜMÜŞ OLDU”
Tüm bu olumsuzluklar ise yaz aylarının en hareketli sektörü olan “düğün sektörünü” de olumsuz etkiledi. Çok sayıda vatandaş evlilik planlarını ertelerken bazıları ise bütçesini daha da kısarak yönelimlerini değiştirdi.

Çanakkale’de faaliyet gösteren Melis Gümüşçülük Yetkilisi Hülya Ülper de, son zamanlarda halkın maddi sebeplerden dolayı altından gümüşe yöneldiğini söyledi. Ülper, düğün sezonunda bir klasik halini alan set takıların dahi artık gümüş olduğunu ifade ederek, “Erkekler zaten genelde gümüş yüzük tercih ediyor. Alım gücünün düşmesiyle birlikte ise altından ziyade gümüş takı tercihleri arttı. Çanakkale’de de insanlar normal zamanda da gümüş tercih ediyordu ama şu son günlerde, bütçesi daha da daralan insanlar altına çok fazla sıcak bakmıyor. Yeni akım gümüş oldu” ifadelerini kullandı.

Esra Çanlı


Bu haber 28/09/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 7 defa görüntülendi
*