“CHP, Ermenistan Partisi mi oldu?”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, CHP’li bir vekilin, Ermenistan-Azerbaycan gerilimi ile ilgili yaptığı “Maalesef gelen haberlerde, Türkiye’den Azerbaycan’a silah yardımı yapıldığı ve söylentilere göre cihatçı grupların da Azerbaycan’a gönderildiği ifade ediliyor” şeklindeki açıklamayla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Turan, “CHP’nin Azerbaycan konusundaki bu gayri milli tavırları içler acısı. CHP, Ermenistan partisi oldu da bizim mi haberimiz yok?” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emekli Büyükelçi Ünal Çeviköz, katıldığı bir programda Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan son krizle ilgili açıklamalarda bulunmuş, “Maalesef gelen haberlerde, Türkiye’den Azerbaycan’a silah yardımı yapıldığı ve söylentilere göre cihatçı grupların da Azerbaycan’a gönderildiği ifade ediliyor” şeklinde konuşmuştu.

“SORUNUN BARIŞÇIL YOLLARLA ÇÖZÜLMESİNE MUTLAKA DESTEK OLMALIDIR”
Çeviköz, konuşmasının ardından gelen tepkilerle ilgili olarak ise Çeviköz’ün gün içerisinde yaptığı yazılı açıklamasında ise “Ermenistan tarafından uluslararası hukuka aykırı olarak gerçekleştirilen ateşkes ihlalini ve sivillerin ölümüne ve yaralanmasına neden olan saldırıyı kınıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi’nin her zaman Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında olduğunun altını bir kez daha kuvvetle çiziyoruz. Türkiye, uluslararası toplum başta olmak üzere, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk Grubu’nu daha fazla can kaybına yol açılmadan harekete geçirmeli ve sorunun barışçıl yollarla çözülmesine mutlaka destek olmalıdır” demişti.

“CHP TARİHİNE KARA BİR LEKE OLARAK GEÇMİŞTİR”
AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ise Çeviköz’ün açıklamalarıyla ilgili oldukça sert bir değerlendirmede bulundu. Turan, “Libya, Suriye, MİT Tırları, Doğu Akdeniz’de olduğu gibi Azerbaycan konusundaki bu gayri milli tavırları da içler acısı. CHP, Ermenistan partisi oldu da bizim mi haberimiz yok? Türkiye Cumhuriyeti bugün Azerbaycan’ın yanında olmayacaksa ne zaman olacak? Aklınızı başınıza alın artık! Nasıl bir açıklamadır bu? Henüz Boraltan Faciası’nın acısı ve utancı unutulmamışken, bugünkü açıklama da CHP tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Allah, bu milleti bu zihniyetin iktidarından korusun! CHP ne derse desin Milletimiz de devletimiz de Azerbaycan’ın yanındadır!” dedi.

Esra Çanlı

 


Bu haber 28/09/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 6 defa görüntülendi
*