“Kötü insanların türküleri yoktur”

1 ay önce Güncel Video
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ünlü Türk Halk Ozanı Neşet Ertaş, ölümünün 8’inci yıl dönümünde anıldı. Dizeleriyle hatırda kalan büyük ozan için klip hazırlayan Bayramiç Belediyesi de Ertaş’ın, “Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur!” sözlerini kullandı.

Ünlü Türk Halk Ozanı Neşet Ertaş, ölümünün 8’inci yıl dönümünde anıldı. Dizeleriyle hatırda kalan büyük ozan için binlerce kili sosyal medya üzerinden paylaşımda bulundu. Bayramiç Belediyesi de yaptığı paylaşımda, “Nerde bir türkü söyleyen görürsen korkma yanına otur. Çünkü kötü insanların türküleri yoktur!” ifadelerine yer vererek “Büyük usta, halk ozanı #NeşetErtaş’ı saygıyla, sevgiyle, özlemle anıyoruz…” dedi.

Neşet Ertaş kimdir?

Neşet Ertaş (1938; Akpınar, Kırşehir – 25 Eylül 2012, İzmir), Türk halk ozanı, abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi. Yaşar Kemal, Ertaş’ı “Bozkırın Tezenesi” olarak adlandırmıştır.

Babası bağlama ustası Muharrem Ertaş, annesi Döne Ertaş’tır. 8 yaşına kadar doğduğu köy olan Kırtıllar köyünde yaşamış, sonrasında ailesi ile birlikte İbikli köyüne yerleşmişlerdir. 12 yaşındayken annesi Döne’yi kaybetmiştir. Babası Muharrem Ertaş, İç Anadolu Bölgesi’ndeki Yozgat’ın Kırıksoku köyünden “Arzu” isminde bir kadınla evlenince bir süre bu köyde yaşadıktan sonra Yozgat’ın Yerköy ilçesine yerleşmişlerdir. Neşet Ertaş, ilkokula gittiği yıllarda önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte yörenin düğünlerinde sazı ile türküler söylemeye başladı. Ertaş, etkilendiği tek kişinin babası Muharrem Ertaş olduğunu söyler. Bu durumu şu şekilde ifade eder; “Babamla ben aynı ruhun insanlarıyız.

Esra Çanlı


Bu haber 26/09/2020, Cumartesi günü yayınlandı, 8 defa görüntülendi
*