“Toplantı bir an önce iptal edilmeli”

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Salı günü Hacıbekirler Köyü’nde saat 11.00’de yapılması planlanan “Halkın Katılımı Toplantısı”nın pandemi nedeniyle iptal olması gerektiğini söyledi. Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak Kovid-19 pandemisi sebebiyle toplantının iptalini istediğini belirten dernek, isteklerine ise şimdiye kadar herhangi bir karşılık alamadığını ifade etti.

Konuyla ilgili Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından yapılan açıklamada şöyle dendi: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Halilağa Bakır Madeni Projesi ile ilgili olarak 15 Eylül 2020 Salı günü Hacıbekirler Köyü’nde saat 11.00’de “Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacaktır. Çanakkale Valiliği ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurarak Kovid-19 pandemisi nedeniyle toplantının ertelenmesini istedik. Ancak bugüne kadar Derneğimize her hangi bir yanıt verilmemiş ve toplantı iptal edilmemiştir. Çanakkale Tabip Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası’nın da toplantının yapılmamasını talep ettiği bilinmektedir.”

“Sağlık Bakanlığının açıklamalarından da bildiğimiz gibi Kovid-19 pandemisi bütün hızıyla devam etmekte, her gün binin üzerinde vatandaş korona virüse yakalanmaktadır, Yaşamını yitiren vatandaşlarımızın sayısı da yeniden yükselişe geçmiştir.”

“Pandemi nedeniyle düğün vb. her türlü etkinlik yasaklanırken ve Kirazlı’daki yaşam savunucularına pandemi önleme gerekçesi ile 500 bin TL üzerinde cezalar kesilmekte iken ve pandeminin giderek yeniden yaygınlaştığı bu koşullarda “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlenmesi halkın sağlığı ve açısından ciddi risk oluşturacaktır.”

“HALKIN SAĞLIĞI ALTINDAN DA MADENDEN DE DAHA ÖNEMLİDİR!”

“Bölge için zaten çok zararlı olacağı ve ekolojik yıkım getirmesi bilinen bu proje nedeniyle daha ÇED toplantısı aşamasında halkın can güvenliğini tehdit etmesini istemiyoruz. Bu toplantıya proje etki altında kalan diğer köylerden de katılımın olması ve kalabalık olması bekleniyor. Hem Hacıbekirler Köylüleri’nin hem de toplantıya katılan diğer vatandaşların sağlığı ve can güvenliği her türlü maden projesinden daha önemlidir.”

“Halkın sağlığı düşünülerek, Çanakkale Valiliği ve Çanakkale İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından söz konusu toplantının acilen iptal edilmesini ve ÇED sürecini durdurulmasını talep ediyoruz.”

“Aksi takdirde söz konusu toplantı nedeniyle Koronaya yakalanacak vatandaşların hastalanması ve yaşamını yitirmesinden sorumlu olacaklardır. Halkın sağlığı altından da madenden de daha önemlidir!”

Haber Merkezi