KİMİN AYAĞI ÇUKURDA?

Kimin ne zaman, nerede öleceğini, Allahtan başka kim bilebilir ki? Günümüzde ölümün yaşı yok ki. Yaşlısı genci, bebesi, ebesi yaşına başına bakmadan dünya değiştiriyor. Bazı kendini bilmezler ise, yaşlı insanlarımıza hakaret etmeyi marifet zannediyor. Hele, Şehrül Emin diye seçtiklerimiz, yaşlılara bu gözle bakarsa diyecek bir söz bulamıyoruz. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan koronavirüs nedeniyle ölenlerin çoğunun, başka hastalıktan mustarip ve ileri yaşta insanlar olduğunu belirterek, “Bu tabir çok hoş değil ama ölenlerin çok büyük çoğunluğu, bir ayağı çukurda olan insanlardı” demiş. Öte yandan, yeni bir açıklama daha yapan Özcan, “Ölenlerin büyük çoğunluğu bir ayağı çukurda olan insanlardı.” sözlerine ilişkin, “Burada ölenlerin büyük kısmının yaşlı, artı başka ağır hastalıkları olan insanlar olduğunu söyledim.” Diyerek düzeltmeye çalışmış.

Bolu Belediye Başkanı CHP’li Tanju Özcan, Bolu Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplandırırken, bakınız neler söylemiş: Başkan Tanju Özcan koronavirüs ile ilgili başarılı bir mücadele verildiğini, ikinci dalgaya karşı hazır olduklarını belirtmiş. Özcan, bir gazetecinin koronavirüs nedeniyle kaç kişinin öldüğünü sorması üzerine, “Son olarak bir rakam almadım ama herhalde valiliğin mi bir açıklaması vardı? Yerel basında okudum, 40 civarındaydı. Yani şöyle söyleyeyim; ölenlere baktığınızda, büyük bir çoğunluğu zaten başka hastalıktan mustarip olan, yaşı da oldukça ileri yaşta olan, yani bu tabir çok hoş değil ama ölenlerin çok büyük çoğunluğu bir ayağı çukurda olan insanlardı. Dolayısıyla bu hani rakamlara bakıp çok abartmamak, panik yapmak gerekmiyor bana göre. Yani ilk vefat eden teyzemiz 86 yaşında Göynüklü bir teyzemizdi. Zaten çok doğal sebeplerden de hayatını kaybetmek üzereydi. Hatta yoğun bakımda yoğun bir tedavi uygulandı kendisine. Belki ömrü bile birkaç gün ekstra uzatıldı bu şeyden dolayı” demiş..Adama bak yahu.Hayıtını kaybetmek üzereymiş.Nereden bildiniz ukala başkan.

                               KIVIRMA FASLI

Başkanın bu sözleri tepki çekince bir açıklama yapmış. Her siyasinin yaptığı gibi, yanlış anlaşıldığını, ifadenin amacından koparıldığını, sözlerinin çarpıtıldığını söylemeye çalışmış. Bu gibi insanlara acıyoruz. Yahu ağzınızdan çıkanı kulaklarınız işitsin. Eğer ki, bir mok yediniz ise, bari sözünüzün arkasında durun. Kıvırmayınız.

Başkan savunmasında,”Basın toplantısında söylediklerimi gayet net hatırlıyorum. Orada söylediğim iki şey var. Gazeteci arkadaşlarımız vaka ve ölenlerin sayısını sordu. ‘Son vaka sayısını bilmiyorum.’ dedim. Yakın dönemde bilgi almadım. ‘Ölü sayılarını, mezarlıklar müdürlüğümüzdeki defin işlemlerinden dolayı biliyoruz.’ dedim ama bu sorunun sorulacağını bilmediğim için ‘Bugün itibarıyla son güncel bilgiyi almadım.’ dedim. Burada ölenlerin büyük kısmının yaşlı, artı başka ağır hastalıkları olan insanlar olduğunu söyledim. Göynüklü Kovid-19 vakası vefatı ile ilgili bir doktor şunu söylemişti, ‘Fatma teyzemizin bir ayağı çukurdaydı, hatta yoğun bakımda çok güzel ilgilendik. Belki de birkaç gün ömrünü uzattık.’ Bunu anlattım. “.Şimdi suç gazetecilerde oldu değil mi? Konuşmanın videosu var. Aynen iddia edildiği gibi konuşmuşsunuz başkan efendi. Yazık. Hangi partiden olursa olsun. Yaşlı insanlarımızı hakir gören zihniyeti, öncelikle kendi partililerinin kınaması gerekir. Bakıyoruz. Kimseden ses yok. Başkan efendi. Bir gün sizin de ayağınız çukurda olacak. Merak etmeyiniz. Sağlıcakla kalınız.