İmkan yok denilmedi Mücadele başlatıldı

2020-2021 eğitim sezonunda, öğretim bir süre daha online olarak sürdürülecek. Online eğitim sürecinde internete ve bilgisayara ulaşamayan öğrenciler, Anadolu’nun dört bir yanında bu süreçte mağdur olmuşlardı. Eğitim hakkından herkes eşit bir şekilde yararlanmalıdır diyen Çanakkaleli eğitimciler, kent genelinde büyük bir uygulamayı hayata geçirdiler. Bilgisayarı olmayan öğrenciler için Çanakkale’de 70 bilgisayar, öğrencilere ve öğretmenlere ulaştırıldı.

 Pandemi koşullarında, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, yüz yüze eğitim yerine online eğitim modeline geçildi. EBA TV kurularak, gençler online olarak, internet bağlantıları ile evlerinden bilgisayar üzerinde derslerini takip ettiler. Bu süreçte ciddi bir problem ortaya çıktı ve imkansızlıklar, yurt genelinde bazı öğrencilerin eğitim haklarını kısıtladı.

“Çanakkale Merkez’de 5 okulda destek noktası kuruldu”
MEB, kısa bir süre önce Destek Noktaları oluşturduğunu duyurdu ve bu destek noktaları Çanakkale’de de faaliyete geçti. Kent merkezinde 5 okulda destek noktası kuruldu.

Bu okullar; Turgut Reis Ortaokulu, Çanakkale Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu, Şehit Cemal Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi…

“Sorun görüldü, çözümü için adım atıldı”
Çanakkaleli eğitimciler, yaşanan sorunu ve mağduriyetleri görerek, harekete geçtiler. Kepez Atatürk İlkokulu öğretmenlerinden Ali Özkök tarafından bir uygulama başlatıldı. “Kullanılmayan bilgisayar ve ekipmanlarınızı bize ulaştırın, kullanılabilir hale getirelim. Eğitim bileşenlerine ulaştıralım” ifadeleri ile başlatılan kampanya kısa sürede yayıldı ve destek gördü.

“70’den fazla bilgisayar, ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı”
Ayrıca edinilen bilgiye göre, şimdiye kadar başlatılan kampanya neticesinde 70’ten fazla bilgisayar, öğrencilere ve öğretmenlere ulaştırıldı. Kampanyanın son sürat devam ettiği ve ilgi gördüğü öğrenildi.

“Ulaşmak isteyenler için…”
Öte yandan, kullanılmayan, bir köşede duran bilgisayarlar, eğitim hakkından faydalanamayan öğrenciler için bir umut olabilir. Konuyla ilgili hazırlanan afişte gerekli bilgiler paylaşıldı. Bu bilgiler arasında adres; “Boğazkent Mahallesi. Meneviş Sokak. No:21 Kepez” olarak belirtilirken, iletişim için eğitimci Ali Özkök’ün numarası da paylaşıldı. Telefon numarası 0533 629 68 17, mail adresi ise maliozkok@gmail.com olarak belirtildi.

 Tunahan Ünsal