“Okulları açmak için hazır mıyız?”

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, okulların açılmasına sayılı günler kala yetkililere seslenerek alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığını ve olası sorunların çözümlerini sordu.

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, okulların açılmasına sayılı günler kala yetkililere seslenerek alınan tedbirlerin yeterli olup olmadığını ve olası sorunların çözümlerini sordu. Hacımusalar, konuyla ilgili açıklamasında şöyle dedi: “Salgın yayılımı sürüyor, sağlık ve öğrencilerimizin eğitim hakkına ilişkin kaygılarımız her geçen gün daha da artıyor. 21 Eylül’e; yüz yüze; seyreltilmiş ve aşamalı eğitimin başlatılacağının açıklandığı tarihe 2 hafta kaldı. En temel sorular ise hâlâ cevapsız; Yetkililere bir kez daha Eğitim-Sen olarak soruyoruz!”

“Seyreltilmiş ve aşamalı eğitim için sınıf mevcutlarının azaltılması zorunluluk, öğretmen ataması yapılacak mı? Her eğitim kurumu için temizlik, sağlık görevlisi ihtiyacı tespit edildi mi, atamalar gerçekleşecek mi? Yüz yüze eğitim için sınıflar, ortak kullanım alanları fiziksel mesafeye uygun hâle getirildi mi?

“Tüm okulların temizlik, dezenfektan, koruyucu malzeme ihtiyacı eksiksiz sağlandı mı? Revirler hazır hâle getirildi mi? Öğrencilere, öğretmenlere, tüm eğitim emekçilerine düzenli ve ücretsiz test yapılacak mı? Okulların giriş-çıkış kapılarının sayısı artırıldı mı, okulların girişlerinde ateş ölçümü, fiziksel mesafenin sağlanması başta olmak üzere alınması gereken tüm önlemler plânlandı mı? Covid-19 tanısı konulan veya temaslı olan arkadaşlarımızın bulunduğu eğitim kurumlarında hangi önlemler alındı?”

“Salgın yayılımına karşı gereken önlemlerin alınması, yüz yüze eğitimin bir an önce başlaması, uzaktan eğitimde yaşanılan eşitsizliklerin, eksikliklerin giderilmesi için ek bütçe ayrılacak mı?”

Esra Çanlı