Pandemi sürecini yorumladılar

4 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İnsan sağlığını tehdit eden Koronavirüs’le mücadele devam ederken, virüse karşı alınan tedbirler de bir o kadar tartışma konusu oldu. Eğitim, ulaşım ve sosyal hayattaki düzenlemelerin, denetlemelerin ve çeşitli kısıtlamaların vaka sayısını azaltmakta yetersiz kalması ise akıllara tek bir soru getiriyor; “Hükümet, pandemi sürecini yönetmekte ne kadar başarılı oldu?”

GÜNDEM Gazetesi olarak bu sorunun cevabını, Çanakkale’deki siyasi partilerin il başkanlarını sorduk…

Tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül Covid-19 Koronavirüsü ile mücadele devam ederken, vaka sayılarından halen istenen düşüşün yaşanmaması tartışmalara neden oluyor. Eğitim, ulaşım ve sosyal hayat başta olmak üzere pek çok alanda alınan tedbirler ise akıllara tek bir soruyu getiriyor; “Alınan tedbirler virüsle mücadele etmek için sahiden yeterli mi?” Bizler de GÜNDEM Gazetesi olarak bu soruyu Çanakkale’deki siyasi partilerin il başkanlarına sorduk. İşte onlardan konuyla ilgili aldığımız yanıtlar…

Ak Parti Çanakkale İl Başkanı Naim Makas: “Pandemi sürecinin hem ekonomik hem de sağlık açısından iyi yönetildiğini düşünüyorum.  Sokağa çıkma yasaklarının olduğu dönemde 14 bin aileye nakdi yardım yapıldı, Vefa Sosyal Destek grupları sürekli çalışmalar yaptılar. Bu sorumluluk sadece bizde değil, belediyelere de düşmüş durumdaydı. Bu sebeple bir değerlendirme yaparken bunu dikkate almamak da haksızlık olur. Bu süreçte en çok sorumluluk da yerel yönetimlere düşmekte. Tedbirleri, az ya da çok olarak değerlendiremem. Tedbirlerin fazla ya da az olması vatandaşa göre değerlendirebilecek bir durum. Vatandaş tedbirlere uyarsa bu yeterli olur uymazsa yetersiz. Bir laf vardır “Devlet kanunu koyar ama vatandaş uyarsa o kanundur.” Bu yüzden halkın bu konuda bilinçlenmesi daha önemlidir.”

CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural: “Pandemi sürecinin çok iyi yönetildiğini söyleyemeyiz. Süreç yönetilmeye çalışıldı, bir dönem de başarılı oldu ama çok fazla olumsuzluklar yaşandı. Maske zorunluluğu olduğu zamanlarda maske bir dönem 5 TL’ye satıldı, bir dönem bulunamadı. Sokağa çıkma yasağı olduğu zamanlarda, günübirlik çalışan vatandaşlar sıkıntı yaşadılar. Alınan tedbirler yeterli değil. Ben de bir yöneticiyim ve insanlarla iç içe olmak durumunda kalıyorum. Elimizden geldiğince sosyal mesafeye dikkat ediyoruz ama fotoğraf çekilmemiz gereken zamanlarda biraz daha yakınlaşmamız gerekebiliyor. Piyasa, pandemiyi unutmuş durumda. Bu sadece Çanakkale merkez illeri için değil köyleri içinde geçerli. Özellikle de yazlık alanlarda, deniz kenarındaki denetimler yeterli değil. Gelişmiş ülkelerde halk kendi kendini idare edebilir ve görevliler çok keskin bir tavır almazlar ama maalesef ülkemizdeki görevliler keskin bir tavır almış durumdalar.”

Deva Partisi Berkan Karaca: “Pandemi süreci Sağlık Bakanlığına göre kısmen iyi yönetildi. Ama devletin diğer kurumlarına göre iyi yönetilmediğini düşünüyorum. Şuan alınan tedbirler yeterli değil tabi ki. Sokaklarda insanlar maskesiz dolaşıyorlar, yetkililer bir yaptırım uygulamıyor. Plajlardaki görüntüler zaten televizyon ve gazetelerde mevcut, söyleyecek bir şey yok. Vaka sayıları artışta ve durum ile ilgili yeterli bir bilgilendirme yapılmadığını düşünüyorum.”

Gelecek Partisi Çanakkale İl Başkanı Hüseyin Yıldırım: “Pandemi sürecinin 2 boyutu var: sağlık ve ekonomik boyutu. Biz her iki boyutta da kötü yönetildiğini düşünüyoruz. Bu süreçte vatandaşın evden çıkmamasını istiyorsanız mutlaka ona destek olmanız lazım. En azından asgari geçim şartlarını sağlamanız lazım. Gelir giderlerini ödemeniz, kira yardımı yapmanız ve yiyecek yardımı yapmanız lazım. Ekonomik olarak çok kötü bir yönetim oldu. Sağlık açısından da çok kötü yönetildiğini düşünüyorum. Yasaklamaların düzenlenmesi doğru değildi. Pandemi başladı ve bir hareketlenme beraberinde yaşandı. Bu hareketlenme engellenebilirdi. Şehirlerin giriş ve çıkışları on beş gün kısıtlanabilirdi ve her il kendi içinde bu pandemiyi yönetebilirdi. Fakat insanlar hareket halinde oldu çünkü insanlar yaşamak zorunda, çalışmak zorunda. Belki bir ayda çözülebilecek bir sorun aylara yayıldı. Son serbestliklerden sonra da vaka sayıları hastalık başladığı zamankine göre artışta ve yaygınlaşıyor. Temennimiz çözülmesi ve ilerlememesi yönünde ama Ekim ayından sonra ikinci bir dalga bekleniyor.”

Esra Çanlı

 


Bu haber 06/09/2020, Pazar günü yayınlandı, 25 defa görüntülendi
*