Köylerin Temiz Su Maliyetlerine Çözüm: Güneş Enerjisi

Çanakkale Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği Başkanı İsmail Gürses ile Çevre Mühendisi ve CHP Çanakkale Merkez İlçe Üyesi B. Tunç Bozkurt, köylerin su sorununa kalıcı ve sürdürülebilir çözüm üretmek amacıyla “Köylerin İçme ve Tarımsal Sulama Sularının Elektrik Maliyetlerinin Güneş Enerjisi İle Karşılanması” başlıklı bir rapor hazırladı.

Çanakkale Merkez İlçe Köylerine Hizmet Götürme Birliği Başkanı İsmail Gürses ile çevre mühendisi ve CHP Çanakkale Merkez İlçe Üyesi B. Tunç Bozkurt köylerin su sorununa kalıcı ve sürdürülebilir çözüm üretmek amacıyla “Köylerin İçme ve Tarımsal Sulama Sularının Elektrik Maliyetlerinin Güneş Enerjisi İle Karşılanması” başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda köylerin su ihtiyacı, elektrik enerjisinin üretilmesi için yasal dayanak, güneş enerjili su pompalarının kullanımı ve çalıştırılması, güneş enerjili tarımsal sulamalarda kullanılan ekipmanlar ile güneş enerjili pompaların kurulum maliyeti konularına yer verildi.

Öte yandan köylerin içme, kullanma, tarımsal ve hayvansal sularının elektrik maliyetinin karşılanması için oldukça verimli olan solar pompa sistemleri ile köy muhtarlıklarının bütçelerinin çok üzerinde gelen elektrik faturalarından kurtulmalarının, köylerin il genel meclisi veya büyükşehir belediye meclislerine bağımlılığının azalması gibi değerlendirmelere de raporda yer verildi. Ayrıca elektrik faturalarından edilen tasarrufun köy bütçesinde farklı yatırımlarda kullanılabilmesi, su abonelerinden su kullanım ücreti alınması durumunda bu bedelin tamamen köy bütçesine katılması önerilerinde bulunuldu.

Esra Çanlı