“İndirim beklerken zam geldi”

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, geçtiğimiz günlerde uygulanan ÖTV zammının ardından piyasalarda yaşanan değişimi GÜNDEM’e değerlendirdi. Demir, zamla birlikte vatandaşın ikinci el araçlara yöneldiğini ifade ederek “ÖTV’de indirim beklerken zam geldi. Sıfır araçlarda seri üretim de olmadığından vatandaş daha çok ikinci el arabalara yönelecek” dedi.

Çanakkale Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Ali Demir, geçtiğimiz günlerde uygulanan ÖTV zammının ardından piyasalarda yaşanan değişimi GÜNDEM’e değerlendirdi. Demir, açıklamasında şu sözleri kullandı:

“Açıkçası biz ÖTV’de indirim bekliyorduk. Özellikle böyle zorlu bir süreçten geçerken beklentimiz buydu. Ancak indirim yerine zam geldi. Piyasalarda da bunun etkisi haliyle hissedildi. Sıfır araçlar da seri üretim de yokken fiyatlar haliyle yükseldi. Vatandaş artık daha çok ikinci el araçlara yöneliyor.“

“BUGÜN 100 BİNE SATTIĞINI, BİR HAFTA SONRA 110 BİNE ALIYORSUN”

“Bugün fiyatlar öylesine arttı ki, şimdi arabanı 100 bine satıyorsan, bir hafta sora 110 bine alabiliyorsun, 10 gün sonra 115 bine alıyorsun. Bu çok ciddi bir yükseliş. Sıfır araçlar da öyle ikinci el araçlar da öyle. Bununla birlikte ticari araçların ÖTV’den muaf olması gerekiyor. Bu yönde bir talep var aslında. Ama gelinen noktada böyle bir şey maalesef ki yok.”

Esra Çanlı