Dönel Kavşak

Nerden çıktı bu dönel kavşak şimdi demeyin geçtiğimiz gün İntepe ( Erenköy ) girişinde dönel kavşakta bir motosiklet kazası yaşandı ve sonunda motosiklet sürücüsü kamyoncunun gazabına uğradı ve ölüm geldi .Dönel kavşaklar trafik kültürünün üst düzeyde olan toplumlarda hem trafik akışı hem ekonomi için uygun. Bizim gibi eğitimsiz sürücülerin olduğu ülkede dönel kavşak bir ölüm noktası olabiliyor.

Dönel kavşak ya da halk arasındaki adı ile göbek, araç trafiğinin dairesel biçimde hareket ederek çeşitli istikametlere dağılmasına imkân veren kavşak türü. Dönel kavşaklar ortasında genellikle araç yolundan yüksek inşa edilmiş adacıklar bulunur. Bu adacıklar trafiğin güvenli ayrımına ve dolanımına yardımcı olur ve genellikle çevre düzenlemesi gibi dekoratif unsurlar barındırır. Karayolunun büyüklüğüne bağlı olarak, adasız veya sadece merkezi boya ile işaretlenmiş dönel kavşaklar da bulunur.

Dönel Kavşak Kuralları

Dönel kavşaklarda geçiş üstünlüğü kavşak içerisindeki araçlara aittir Eğer iki araç aynı anda kavşak girişlerine geldiyse diğerine göre sağdaki araç önce kavşağa girer.

İşaret ve işaretçiler aksini belirtmediği sürece, sola veya geriye (U) dönecek araçlar sol şeride, düz gidecek araçlar orta şeride (yoksa sağ şeride) ve sağa dönecek araçlar sağ şeride geçerler.

İleri gidecek araçların haricindekiler (sağa, sola ve geriye dönecekler) kavşağa girmeden sinyal verirler.

Araçlar kavşak içinde şeritlerini takip ederler ve sadece çıkışa yaklaştıklarında şerit değiştirirler. Kendi çıkışlarına yaklaşınca sağa sinyal vermeye başlarlar (kavşağı düz geçenler dahil).

Kavşaktan çıkan araç sağ şeride veya hızının gerektirdiği başka bir şeride geçer

Trafiğin soldan aktığı İngiltere gibi bazı ülkelerde düz giden araçlar orta (yoksa sol) şeride, geriye dönecek araçlar sağ şeride geçerler.

Şimdi bu yazdıklarımı hangimiz / hanginiz uyguluyor. Ne yapıyoruz hep ben hep ben başkası yok hatta başkaları yok olsun ne olursa olsun benim yolum en önde ben olmalıyım sağ sol beni ilgilendirmez ben trafiği hepinizden daha iyi bilirim . En dikkatli benim. İntepe ( Erenköy ) dönel kavşağı ölüm kavşağı olarak anılması iyi bir şey midir .Kavşağın yapısında bir şey yok . o kavşağı kullananda sıkıntı var. Bu kaza son olsun . Kalın sağlıcakla.

Bu hafta Kullandığımız otomobillerin kısa rumuz açılımlarını anlatmaya çalışacağım.

A – (Amperes) Amper

AAC – (Auxiliary Air Control ) Yedek hava ünitesi

AAP – (Auxiliary Acceleration Pump) Yardımcı hız pompası

ABC – ( Active Body Control ) Otomobilin yanlara öne ve geriye doğru kasılmasını önleyen mercedes patentli hidro elktronik sistem Anlık sürüş durumuna göre değişen, bilgisayar kontrollü ve hidrolik yürüyen aksam. Mercedes CL’de kullanılan sistem ile virajlarda yana yatma ve fren anında öne eğilme önleniyor

AAS – (Auto Adjusting Suspension) Otomatik Ayarlı Süspansiyon

ABS – (Antilock Brake System) Kilitlenmeyen fren sistemi

ABSCM-(ABS Control Module) ABS kumanda modülü

ABV- (Anti-Backfire Valve)Geri Tepmeyi Önleyici Sübap

AC – (Alternating Current) Alternatif akım

A/C – (Air Conditioning) Klima

ACC – (Air Conditioning Clutch) Klima kavraması

ACC – (Automatic Climate Control) Otomatik iklimlendirme kontrolü

ACC – (Adaptive Cruise Control) Uyarlanabilir seyir kontrolü

ACCS – (Air Conditioning Cyclic Switch) Klima çevrimsel anahtarı

ACD – (Air Conditioning Demand) Klima ihtiyacı

ACL – (Air cleaner) Hava filtresi

ACR4 – (Air Conditioning Refrigerant, Recovery, Recycling, Recharging) Klima soğutucusu, iyileştirme, dönüşüm, şarj

ACON – (Air Conditioning On) Klima açık

ACP – (Air Conditioning Pressure) Klima kavraması

ACT – (Air Charge Temperature -replaced with IAT) Hava dolgu sıcaklığı

A/D – (Analog to Digital) Analogdan dijitale

ADB – (Automatische Differantial Bremse)Otomatik diferansiyel freni Standart kilitli diferansiyellerin elektronik devreli bir versiyonu.

ADS – Uygun tampon sistemi Sürüş tarzı, yol durumu ve yükleme durumuna göre en uygun tampon sertliği sağlanıyor.

ADU – (Analog-Digital Unit) Analog-dijital ünite

AFC – (Air Flow Control) hava akış (debi) kontrolü

AFR – (Air Fuel Ratio) Hava/yakıt oranı

AFS – ( Active Fahrwerks Stabilierung)Aktif yürüyen aksam stabilitesi Temel olarak ABC ile ayni islevi görür. Sistem Citroen Xantia Activa’da kullanılmaktadır.

 

Devamı var…

 

EYYYYY KOVALAKUS

Bir anda serinledin demi … Biliyordum . at kendini sulara sıcak başına geçmeden.

Resimdeki anfibik araç 1960 model British Amphicar 770 modeli . 1.200cc motorlu 60 model amfibik otomobil modeli Batı Almanya’da da  üretildi ve 1961 ve 1967 yılları arası ABD’ye pazarlandı.1965 yılında amfibik otomobil üretimden kalkana kadar toplamda 3 bin 878 adet araç üretilmişti.