“Terör örgütlerinin lojistik üssüne döndük”

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 1 Eylül Dünya Barış Günü’yle ilgili yaptığı açıklamada, bu topraklarda barışın büyük bir ihtiyaç olduğunu ifade ederek “Terör örgütleri ülkemizde diledikleri zaman, diledikleri yerde eylem yapar hale gelmişlerdir. Türkiye Ortadoğu’daki terör örgütlerinin lojistik üssü ve geçiş güzergâhına dönüşmüştür” dedi.

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, 1 Eylül Dünya Barış Günü’yle ilgili yaptığı açıklamada, bu topraklarda barışın büyük bir ihtiyaç olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Bugün coğrafyamızda savaşın acımasız yüzü, milyonlarca insanı yerinden yurdundan etmiş, komşumuz Suriye toprakları yangın yerine dönmüştür. Suriye’deki yangının her tarafı sarmasında, bir dönem ülkemizin uyguladığı ‘Stratejik Derinlik’ politikasının ve elinde körükle dolaşan tek adamın büyük etkisi ve katkısı olmuştur. Hükümetin ısrarla sürdürdüğü dış politikanın sonucunda ülkemizin geldiği nokta ibret vericidir. Terör örgütleri ülkemizde diledikleri zaman, diledikleri yerde eylem yapar hale gelmişlerdir. Türkiye Ortadoğu’daki terör örgütlerinin lojistik üssü ve geçiş güzergâhına dönüşmüştür.”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk genel yaklaşımını “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” olarak ifade etmiştir. Cumhuriyetimiz de Türk Dış Politikasının esasını bu ilke üstüne kurmuştur. Türkiye Cumhuriyeti savunduğu bu barışçı tutumuyla, dünyada büyük saygınlık kazanmıştır. Kurucu önderimizin mottosuna, yeniden dönmek, uzun dönemde hem ülkemiz hem de bölge ülkelerinin yararına olacaktır. Barışın, sevginin ve hoşgörünün herkes tarafından yaşam biçimi olarak benimsendiği, savaşın, şiddetin, kavganın, öfkenin, kıyımların olmadığı, silahların sustuğu bir gelecek özlemi ile 1 Eylül Dünya Barış Gününü en içten dileklerim ile kutluyorum.”

Esra Çanlı