“Şanlı tarihimizi zaferle taçlandırdık”

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, Türk Ordusunun en görkemli zaferlerinden biri olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 98. yıl dönümüyle ilgili açıklamalarda bulundu. Aktaş, o gün, milli birlik ve beraberlik ruhuyla vatanını canı pahasına koruyanların, eşine az rastlanır bir destan yazdığını ifade ederek “Aziz Milletimiz, yedi düvele karşı kanını ve canını ortaya koyarak var oluş mücadelesi vermiş, şanlı tarihini 30 Ağustos Zaferiyle taçlandırmış ve mazlum milletlere ilham ve umut kaynağı olmuştur” ifadelerini kullandı.

Mesajında 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın anlamı ve yüceliğine vurgu yapan Aktaş, bu istikbal uğrunda kan döken şehit ve gazilerimizi de anmayı unutmadı. Belediyenin haberine göre Aktaş şunları söyledi:

“Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutanlığında Türk Ordusunun 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 98. yıl dönümünü milletçe kutlamanın gururunu ve heyecanını yaşıyoruz.”

“30 Ağustos tarihi, zamanın en güçlü orduları karşısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşuna giden yolda kadını erkeği, genci yaşlısıyla doğusundan batısına kuzeyinden güneyine topyekün bir savunmanın yapıldığı ve büyük bir destanın yazıldığı tarihtir.”

“Aziz Milletimiz, yedi düvele karşı kanını ve canını ortaya koyarak var oluş mücadelesi vermiş, şanlı tarihini 30 Ağustos Zaferiyle taçlandırmıştır. Milli birlik ve beraberlik ruhuyla vatanını canı pahasına koruyan Aziz Türk Milleti, eşine az rastlanır bir destan yazmış, vatan ve bayrak sevgisinin önüne hiçbir gücün geçemeyeceğini bütün dünyaya göstermiş, mazlum milletlere ilham ve umut kaynağı olmuştur.”

“Bu toprakları vatan kılmak için ecdadımızın ödediği bedeller ile milletimizin tüm dünyaya örnek olan mücadele azmi, sağlam temeller üzerine inşa ettiğimiz, her geçen gün gelişen ve büyüyen Cumhuriyetimizin en büyük güvencesidir. Eşsiz zaferlerle kurulduğu günden itibaren daima büyüyen, gelişen ve dünyanın önde gelen devletleri arasındaki müstesna yerini alan ülkemiz, 2023 hedeflerine doğru emin ve kararlı adımlarla yürümektedir.”

“Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatanı ve milletinin istiklali ve istikbali için canını ortaya koyarak bize bu toprakları vatan kılan tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum.”

 Esra Çanlı