Konut satışları tavan yaptı!

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelindeki konut satışlarının Temmuz ayında yüzde 124 arttığı ifade edildi. Olumlu tablo, Çanakkale’de de karşılık buldu. Açıklanan rakamlara göre, kentte temmuz ayında bin 972 konut satışı gerçekleşti. Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural ise bu yükselişi aylar öncesinden öngördüklerini ifade ederek, düşük faizlerin ev alımı üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekti. Vural, büyükşehir istemeyenlerin rotasını Çanakkale’ye doğrulttuğunu söyledi

Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) tarafından yapılan açıklamada, Türkiye genelindeki konut satışlarının Temmuz ayı itibariyle yüzde 124 arttığı ifade edildi. Buna göre, Türkiye genelinde konut satışları 2020 Temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %124,3 artarak 229 bin 357 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 39 bin 432 konut satışı ve %17,2 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u, 26 bin 885 konut satışı ve %11,7 pay ile Ankara, 15 bin 614 konut satışı ve %6,8 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en düşük olduğu iller sırasıyla 19 konut ile Hakkari, 30 konut ile Ardahan ve 74 konut ile Şırnak oldu.

Olumlu tablo Çanakkale’de de hissedildi. Açıklanan verilere göre Mayıs 2020’de ise 495 konut satışı meydana gelen kentte, temmuz ayı itibariyle bin 972 konut satıldı.

HAKAN VURAL 2 AY ÖNCE YÜKSELİŞİ ÖNGÖRMÜŞTÜ

Çanakkale Müteahhitler Birliği Başkanı Hakan Vural da Çanakkale’de konut sektöründeki son durumu geçtiğimiz günlerde GÜNDEM’e değerlendirmiş ve öngörülerini kamuoyu ile paylaşmıştı. Açıklamalarında, “Mart ayında başlayan, Nisan, Mayıs ve Haziran ayı itibariyle de devam eden Corona pandemisi, her sektörü olduğu gibi konut sektörünü de olumsuz etkiledi. Mart’la birlikte ev alım satımlarında ciddi azalmalar oldu. Ama 1 Haziran’da başlayan ‘normalleşme’ süreciyle birlikte, konut kredi kampanyalarının da etkisiyle bu durumun tersine dönmesini bekliyoruz. İnşaat faaliyetleri yeniden başladı ve Temmuz gibi daha olumlu tablolar karşımıza çıkacaktır” ifadelerine yer veren Vural’ın oldukça isabetli öngörüleri dikkat çekti.

Esra Çanlı