“Yanlıştan dönüldü”

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, Milli Eğitim Bakanlığı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Yönetmeliğinde değişiklik yaparak Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlere verilen nöbet görevinin kaldırmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hacımusalar, konuyla ilgili değerlendirmesinde “Yanlıştan dönüldü” dedi.

Eğitim Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, Milli Eğitim Bakanlığı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Yönetmeliğinde değişiklik yaparak Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlere verilen nöbet görevinin kaldırmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hacımusalar, şu ifadeleri kullandı:

“Milli Eğitim Bakanlığı, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Yönetmeliğinde değişiklik yaparak Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmenlere verilen nöbet görevini kaldırdı. Eğitim Sen, rehber öğretmenlere nöbet zorunluluğu getiren ‘Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği’ne dava açmış, Rehber öğretmenlerin mesleki ilke ve özelliklerine aykırı yönetmeliğin düzeltilmesi talebiyle nöbet tutmama eylemi başta olmak üzere çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştirmişti.”

“Yönetmelikte yapılan değişiklik 14 Ağustos 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı. Yapılan yönetmelik değişikliğinde Rehber öğretmen/psikolojik danışman nöbet görevleri ile ilgili ‘Rehber öğretmen/psikolojik danışman merkezi sınavlarda görev alabilir ve istemesi hâlinde belleticilik görevi yapabilir. Ancak rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara nöbet görevi verilemez’ ifadelerine yer verildi.”

Esra Çanlı