Çanakkale’de yağışlar 1 milimetrenin altına düştü!

6 ay önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’de temmuz ayı yağış ortalaması yüzde 14 azaldı. Çanakkale’de ise yağış oranı 1 milimetrenin altına düştü. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de uzun yıllar sonra temmuz ayı yağış ortalaması 16,4 milimetre ölçüldü.

Türkiye’de geçen yıl temmuz yağışları 22,3 milimetre kaydedilirken, bu yıl temmuzda yüzde 37 azalarak 14,1 milimetre olarak kayıtlara geçti. Bu yılın temmuz yağışları, uzun yıllar alınan ortalamaya göre yüzde 14 azaldı. Bu yıl temmuzda yağışlar ülke genelinde geçen yılki yağışların altında gerçekleşti. Temmuz ayında Marmara Bölgesi, İç Anadolu’nun batısı, Kuzey Ege, Doğu Akdeniz ile Antalya çevrelerinde mevsim normallerinin yüzde 80 üzerinde azalma kaydedildi.

Temmuz ayında Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun güneyi ve Erzincan, Iğdır çevreleri ise mevsim normallerinin iki katından fazla yağış aldı. Çanakkale, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Hatay illerinde ise 1 milimetre az yağış kayıtlara geçti. Türkiye’nin iki bölgesinde yağışlar artarken, bir bölgesinde yağışlar normal civarında seyretti. Temmuz yağışları normaline göre en fazla Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kayıtlara geçti. Geçen yıla kıyaslandığında yağışlar en fazla Marmara ve Akdeniz Bölgesi’nde azaldı.

Esra Çanlı

 


Bu haber 07/08/2020, Cuma günü yayınlandı, 29 defa görüntülendi
*