“Otellerin doluluk oranı yüzde 90’ı buldu”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Çanakkale-Körfez Bölge Başkanı Ahmet Çelik, Kurban Bayramı öncesi kent turizmi ile ilgili açıklamalarda bulundu. GÜNDEM’e konuşan Çelik, pandemi sürecine rağmen Çanakkale’nin turizm potansiyeline dikkat çekerek “Türkiye turizminde, geçtiğimiz Kurban Bayramı’na göre yüzde 50’lik bir kayıp var. Ama Çanakkale’de durum çok daha iç açıcı. Şu an ön rezervasyonları baz alırsak, otel ve tesislerin doluluk oranı yüzde 90’a yaklaştı. İç pazarda en talep gören illerin başındayız” dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Çanakkale-Körfez Bölge Başkanı Ahmet Çelik, Kurban Bayramı öncesi kent turizmi ile ilgili GÜNDEM’e açıklamalarda bulundu. Pandemi sürecine rağmen Çanakkale’nin turizm potansiyeline vurgu yapan Çelik, şöyle dedi:

“ÇANAKKALE, EN TERCİH EDİLEN İLLERİN BAŞINDA GELİYOR”
“Tüm dünyayı etkileyen pandemi, Türkiye turizminde de ciddi kayıplara sebep verdi. Geçtiğimiz Kurban Bayramı’na bakarsak, ülke turizminde yarı yarıda bir kayıp var. Ama Çanakkale bu anlamda daha şanslı bir il. Tarihiyle, kültürüyle bir cazibe merkezi durumunda… Bu sebeple, pandemiye rağmen bayram boyunca iç pazardan gelen talepler oldukça olumlu. Ön rezervasyonları baz alırsak, otel ve tesislerin doluluk oranının yüzde 80’i hatta yüzde 90’ı bulduğunu, yer yer de geçtiğini söyleyebiliriz. Yaptığımız anketler ve çalışmalar bunu gösteriyor. Otellerin aldığı hijyen sertifikaları da bunda oldukça etkili. Şu an iç pazarda Kurban Bayramı’nda tercih edilen illere baktığımızda, Çanakkale listenin başlarında geliyor.”

“SEYAHAT ACENTALARINDA YÜZDE 80’LİK KAYIP VAR”
Çelik, turistik tesislere karşın seyehat acentalarında ciddi bir sıkıntı yaşandığını ve devlet tarafından destekleme beklediklerini de ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Otel ve tesislerin doluluk oranı sevindirici. Mutlaka bir kayıp var oran, ama ülke ortalamasına göre oldukça iyi. Ancak aynı şeyi maalesef seyahat acentaları için söylememiz mümkün değil. Burada yüzde 80’lık bir kaybımız var. Çünkü seyahat acenteları şöyle bir dönemde tur düzenlemekte sıkıntı yaşıyor. Malum insanlar pandemi yüzünden toplu organizasyonları pek tercih etmiyor. Bu yüzden sürekli söylüyoruz, sonbahar gelmeden seyahat acentelarına devlet tarafından bir can suyu verilmesi şart.”

Esra Çanlı