Adatepe Köyü’nün Suçu Ne?

Tarihi dokusuyla, doğal güzelliği ile adeta cennetten bir köşe olan Ayvacık’a bağlı Adatepe Köyü, yaklaşık 1 aydır birbirinden farklı sorunlarla cebelleşiyor. Turistik faaliyetlerinde yapıldığı köyde, 1 aydır vatandaşlar su sıkıntısı yaşarken, sorunun çözümü için herhangi bir adım atılmadı. Su sorununun yanı sıra, bir buçuk  haftadır çöplerin de toplanmadığı köyde vatandaşlar artık isyan etme noktasına geldiler. Adatepe Köyü su sorunu ile cebelleşirken, edinilen bilgiye göre Çanakkale’nin pek çok bölgesinde susuzluk yaşandığı ve tankerlerle köylere su taşındığı öğrenildi.

2020 yılının kış aylarında yağışlar beklendiği gibi olmayınca, Çanakkale’deki barajların ve su kaynaklarının doluluk oranları 2019 yılına oranla yarı yarıya düştü. Geçtiğimiz günlerde Kumkale Ovası’nda yaşanan su sıkıntısını kaleme almıştık. Kumkale’den sonra, Ayvacık’a bağlı doğası ve tarihi dokusu ile dikkat çeken Adatepe Köyü sakinleri de, susuzluktan isyan edecek noktaya geldiler.

“Vatandaş Küçükkuyu’dan bidonlarla köye su taşıyor”
Edinilen bilgiye göre, yaklaşık 1 aydır Adatepe Köyü’nde su sıkıntısı yaşanırken, köy halkı, hayvanlarına ve tarım arazilerine su bulmakta ve yetiştirmekte zorluk yaşamaya başladı. Sık sık, Küçükkuyu’dan köye su taşımak zorunda olan vatandaşların harcamaları bir hayli artarken, sorun defalarca kez yetkililere iletildi.

Sorun karşısında herhangi bir çözüm bulunamazken, muhtarların konu karşısında etkisiz kaldıkları gözlendi. Vatandaşlar köye 150 TL karşılığında, tankerlerle su taşındığını ve maddi durumu yetersiz olanların ise bu meblağı karşılamakta zorluk çektiklerini iddia ettiler.

“Çöpler artık yollara taştı”
Su sorununun yanı sıra, bölgeden gelen fotoğraflarda, çöplerin artık konteynırlardan taştığı ve turizmi ile de dikkat çeken coğrafyada da, manzaranın iç açıcı olmadığı görüldü. Bölge halkı yaklaşık bir buçuk haftadır köyde çöplerin toplanmadığını ve atıkların biriktiğini belirtti.

“Pek çok köyde su sıkıntısı yaşanıyor!”
Öte yandan, Adatepe’nin dışında, Çanakkale’nin pek çok köyünde su sıkıntısı yaşandığı, köylerin bazılarına tankerlerle su taşındığı öğrenildi.

Tunahan Ünsal