“Yan yana olamasak da can cana…”

Kale Grubu’nun kuruluş yıl dönümü olan 27 Temmuz Seramik Bayramı, bu sene pandemi tedbirleri sebebiyle uzaktan erişimle kutlandı. Çan’dan Çin’e uzanan üretim devinin 63 yıllık serüveni, buruk bir atmosferde geçerken Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bodur Okyay, “Yan yana olamamanın üzüntüsü, can cana olduğumuzu bilmenin sevincine karışıyor… Ama yürekten inanıyorum ki,  63 senedir üstesinden geldiğimiz her zorlukta olduğu gibi, birbirimize güveneceğiz, toprağımıza inanacağız, geleceğimize sarılacağız ve bunları da atlatacağız” dedi.

Kale Grubu’nun “63’üncü Kuruluş Yıl Dönümü” ve geleneksel “Seramik Bayramı”, bu sene ‘pandemi tedbirleri’ nedeniyle, grubun doğduğu topraklar olan Çan’da uzaktan erişimle kutlandı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay şu ifadeleri kullandı:

“Kendimi bildim bileli… Kale Ailesiyle bir arada olamadığım ilk 27 Temmuz bu. 27 Temmuz… Bizi bu toprakların Kale’si yapan tüm paydaşlarımızla kavuşma günüdür. Bizim için 27 Temmuz kuruluş yıldönümünden fazlasını anlatır. 27 Temmuz, bugüne kadar attığımız temellerin, attığımız adımların ve aldığımız mesafenin kutlamasıdır. Seramiğin olduğu kadar, sanayinin ve Anadolu’nun üretimle  kalkınmasının; gönül verilmiş, emek karılmış toprakların, dayanışmanın, adanmışlığın, vefanın, umudun bayramıdır. Üç kuşağın bir arada verdiği emeği kutladığımız kıdem ödülleri töreni, geleneklerimizin bir parçası olan sünnet törenleri ve birlikteliğin tadına vardığımız spor müsabakalarıyla geçen bayram tadında rengârenk anlardır. İşte bu yüzden bizim için kıymeti büyük, yeri tarifsizdir.”

“TOPRAĞIMIZA İNANACAĞIZ, GELECEĞİMİZE SARILACAĞIZ”
“Gelin görün ki… Hayat bu! COVID19 ile kuralları yeniden yazılmış, mesafeleri yeniden belirlenmiş bir hayat yaşıyoruz bugünlerde! Büyük umutlarla başladığımız yeni on yılın henüz başındayken dünyanın durma noktasına gelmesiyle bugüne kadar varsaydığımız, kabul ettiğimiz her şeyi sorgulamaya başladık. Cevapları ararken, aslında soruların değiştiğini gördük.”

“Öyle ki… Pandemi ile ilgili araştırmaların bize söylediği çok net bir şey var. Ekonominin bugünkü hale gelmesi tam 4 yılı alacak. Başta ABD olmak üzere dünyanın gelişmiş ekonomileri tüm sektörlerde en büyük kayıplarını yaşıyor; talep, finansman ve istihdam kıskacında toparlanmaya çalışıyor. Üstelik öyle bir noktaya geldik ki birbirimizle, sevdiklerimizle aramıza mesafe koymak durumundayız. İşte bu yüzden, bugün sizi cam bir ekranın ardından selamlamak zorundayım. Yan yana olamamanın üzüntüsü, can cana olduğumuzu bilmenin sevinciyle karışıyor.”

“Ama yürekten inanıyorum ki… 63 senedir üstesinden geldiğimiz her zorlukta olduğu gibi, birbirimize güveneceğiz, toprağımıza inanacağız, geleceğimize sarılacağız ve bunları da atlatacağız. Geçmişe dönüp baktığımızda, Grubumuzun Kurucusu İbrahim Bodur’un bugün bir arada olmamızı sağlayan adımları attığı o günlerde de koşulların hiç elverişli olmadığını biliyoruz. Ama yine de, ne onu, ne de onun hayaline ortak olup onunla yürüyenleri durduramadı engeller. Onlara o cesareti, öngörüyü, yenilikçi düşünmeyi, mücadele ruhunu ve güveni veren neyse, bugün de ona odaklanma zamanı… Kısacası, özümüze dönme, özümüzdeki mayadan çoğalma zamanı…”

Esra Çanlı