Termik santrale şarkılı türkülü protesto

10 ay önce Güncel Video
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çan’ın Yayaköy köyünde faaliyet gösteren Odaş termik santralini protesto eden vatandaşlar, köy meydanında eylem gerçekleştirdi. Şarkıların, türkülerin söylendiği renkli gösterilerin icra edildiği protestoya CHP Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol ve yönetimi, CHP Çan İlçe Kadın Kolları Başkanı Safiye Titiz, Çan Çevre Derneği Avukatı Ümran Aydın ve Çan Çevre Derneği yönetim kurulu üyeleri Aysel Ocak Zallıoğlu ile Hikmet Kılıç, çevreciler ve köylüler katıldı.

CHP Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanı Sibel Erol ve yönetimi, CHP Çan İlçe Kadın Kolları Başkanı Safiye Titiz, Çan Çevre Derneği Avukatı Ümran Aydın ve Çan Çevre Derneği yönetim kurulu üyeleri Aysel Ocak Zallıoğlu ile Hikmet Kılıç, çevreciler ve köylüler hafta sonu Odaş Termik Santrali’ni protesto etmek için bir araya geldi. Çan’ın Yayaköy köyünde faaliyet gösteren santrale karşı gelmek için, köy meydanında eylem gerçekleştirildi.

“BU KİRLİ HAVAYI YAŞAMAK ZORUNDA DEĞİLİZ”
Eylemle ilgili konuşan Çan Çevre Derneği Avukatı Ümran Aydın, şu ifadeleri kullandı: “Biz hepimiz Çan’da yaşıyoruz. Çan coğrafi konumu itibariyle çukurda kalıyor. Bu yüzden buradan gelen küller, tozlar, partikül maddeler komple bizim üstümüze yayılıyor.  Termik santrallerin derelerimize bıraktığı asitli atık sular derelerimizi mahvediyor, ağaçlarımızı kurutuyor. Bizim üzümlerimiz bile asma yapmıyor, biz bu kirli havayı yaşamak zorunda değiliz.”

“KÖMÜR KADERİMİZ DEĞİL”
“Biz burada kömüre mecbur değiliz, kömür kaderimiz değil. Biz termik santrallere karşı değiliz çalıştırılacaksa filtresini düzgün çalıştıracak kül bandını düzgün çalıştıracak kimse üzerimize canı istediği gibi asitli suyunu, külünü, tozunu salamayacak. Pandemi sebebi ile çok kalabalık olmadan sosyal mesafeye uyarak bu koşullarda geldik ama koşullar değiştiğinde buraya tıpkı Çanakkale’ye, Kumarlar’a gittiğimiz gibi her kalabalığı yığmaya hazırız.”

“ÇAN KİMSENİN KAR BANKASI DEĞİLDİR”
Şikayetlerinin sonuçsuz kaldığını da ifade eden Aydın, “Gerekli mercilere yazdım denetleyin dedim gelen cevap pandemi var oldu. 3 aydır toz pislik yayıyor bu santral ve bizim elektrostatik filtremiz var diyorlar ama keyfe keder çalıştırıyorlar, video ile belgeledim asitli sularını da dereye salıyorlar, kömür yanıyor bir de utanmadan aklımızla dalga geçip çıkan dumanın su buharı olduğunu iddia ediyorlar buna devam ederlerse bizde onların akışları ile gerekli şekilde dalga geçip alay edeceğiz. İlçemiz Çan kimsenin kar bankası değildir, benim çocuğumun hayatı üzerinden kimse kar elde edemez sağlığımızla oynamasınlar. Kömür yanan yerden su buharı nasıl çıkar biz denetim istiyoruz ve bunun için barışçıl eylem ve tutumlarımızdan vazgeçmeyeceğiz ama Çanakkale’nin en mükemmel ilçesinde yaşayıp hayatı bize zindan etmelerine de izin vermeyeceğiz” dedi.

KÖYLÜLER EYLEME DESTEK VERDİ
Konuşmaların ve yerel şarkıcılar tarafından seslendirilen şarkıların ardından, çevreciler köylülere bildiri dağıttı. Köylüler, yapılan eyleme destek verdiklerini ve santrallerin zehirli gazlarına maruz kalmak istemediklerini kaydetti.

Haber Merkezi

 


Bu haber 27/07/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 120 defa görüntülendi
*