“Challenge Accepted” akımı hızla yayılıyor

Dünyada #ChallengeAccepted hashtag’i ile sosyal medya kullanıcılarının siyah beyaz fotoğraflar paylaştığı akım, bir kadın hareketine dönüştü. Türkiye’de de kısa sürede yayıldı. Pek çok ünlü ismin destek verdiği harekette kadınlar şiddet, taciz ve eşitsizliğe karşı seslerini yükseltiyor.

Türkiye’de geçtiğimiz birkaç hafta kadına yönelik şiddet tartışmalarının alevlendiği bir dönem oldu. Gerek İstanbul Sözleşmesinin feshi tartışmaları gerekse Pınar Gültekin vahşice katledilmesi kadına yönelik şiddet konusunda duyarlılığın son derece artmasına neden oldu.

ŞİDDETE KARŞI SESLERİNİ YÜKSELTİYORLAR
Ne var ki diğer ülkelerde de durum pek farklı değil; pandemiyle birlikte aile içi şiddet vakalarında ki artış sık sık gündemde yer alan haberlerden oldu. Bu durum ise sosyal medyada kadınların yeni bir akım başlatmasına sebep oldu. Dünyada #ChallengeAccepted hashtag’i ile sosyal medya kullanıcılarının siyah beyaz fotoğraflar paylaştığı akım, bir kadın hareketine dönüştü. Türkiye’de de kısa sürede yayıldı. Pek çok ünlü ismin destek verdiği harekette kadınlar şiddet, taciz ve eşitsizliğe karşı seslerini yükseltmeye devam ediyor.

HER ETİKETLENEN BAŞKA BİR ARKADAŞINI ETİKETLİYOR
Dünyanın pek çok yerinde kadınlar birbirlerini desteklemek, birlik olduklarını hissettirmek ve “kadın güçlüdür” mesajını vermek için #Womenlifteachother, #empoweringwomen, #womenempowerment,  #womensupportingwomen ve #sisterhood gibi hashtag’ler ile siyah beyaz fotoğraflarını paylaşıyor. Ayrıca fotoğrafı paylaşan kişi, fotoğrafın altına kadın arkadaşını da etiketleyerek, meydan okumaya davet ediyor.

Etiketlenen kişi de hem siyah – beyaz fotoğrafını paylaşıyor, hem başka kadın arkadaşlarını etiketliyor. Türkiye’ de ise güncel bir tartışma konusu olan İstanbul Sözleşmesini feshi ile ilgili olarak bu hashtag’lerin yanına #İstanbulSözleşmesiYaşatır hashtag’i de ekleniyor.

Özlem Kavuklu