KİLO PROBLEMİ VE ALTINDA YATAN SEBEPLER

Günümüzde sağlık problemleri arasında en sık rastlanılan durumlardan biri de obezitedir. Obezite artık Türkiye’de başta olmak üzere birçok ülkenin halk sorunu haline gelmiştir. Çözümlenmesi gereken bu durumda multidisipliner yaklaşım ve tedavi süreçleri başarılı olmaktadır. Obezite ve hafif şişman bireylerde bu durumun altta yatan sebebi çoğu zaman karmaşık olmaktadır. Altta yatan sebepler incelenirken birçok durumu değerlendirmek gerekmektedir. Uzman Diyetisyen olarak bu konudaki adım adım yaklaşımlarım genellikle şu şekilde olmaktadır;

  • Öncelikle kan şekeri profilinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Altta yatan kan şekeri bozuklukları bireyleri ani yemelere, aşırı beslenmelere veya iştahsızlığı itmektedir. Bu süreçte bozuk kan şekeri düzeniyle giden bireyde kilo ile ilgili problemler yaşanması doğaldır.
  • Kan şekeri profili düzgün gözüken bireylerde açlık insülin salınımı bazen normalin çok üstünde olmakta ve gerekli hesaplamalar yapıldığında insülin direnci profili saptanmaktadır. İnsülin direnci bireylerde kilo verme konusunda günümüzdeki en başta gelen etkenler arasında yer almaktadır. O yüzen bireylerin insülin direnci konusunda bilinçli olmaları önemlidir.
  • Tiroid bezlerindeki çalışma durumu veya bozukluklar kesinlikle bireyin kilo düzenini etkilemektedir. Tiroid vücudun çalışma düzenini etkileyen en önemli bezlerden biridir. Tiroid dengelerine yine dikkat edilmelidir.
  • Uyku düzeni bireylerde kilo problemi konusunda oldukça önemlidir. Uyku saati en ideal 7-8 saattir. En geç gece 1 gibi yatılmalı ve bu süreçte kalori yakımı olduğu için uyku kilo düzeninde oldukça önemlidir.
  • Öğünlerin saatleri ve sıklıkları yine kilo durumu değişiminde etkilidir. Geciken öğünler bireyleri normalinden fazla yemeye iterken besinlerin türü de sıklıkla acıkmalara yol açabilmektedir. Bu yüzden öğün içerikleri ve saatleri düzenli olmalıdır. Bu düzensizlik sürekli olur ise bireyde kilo problemleri baş göstermeye başlar.
  • Demir minerali ve D vitamini seviyelerinde ki düşüklük bireylerde kilo alt yapısının oluşmasında oldukça etkilidir. Düzenli olarak bakılması gereken vücut bileşiminde başta gelmektedirler.
  • Hareketsizlik en baş sorunlardan biri olup her bireyin kişiye özgü yapması uygun ve rahat olan bir egzersizle ilgilenmesi vücudu zinde tutmaktadır.

Bireylerin bu detayları değerlendirerek kendinde yanlış giden bir şeyler olduğunu görmesi olağan bir durumdur. Sağlıkla kalın