Seçim vaadi Halkın Bakkalı açıldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’nin dört bir yanından ve Çanakkale’nin farklı bölgelerinden, üreticilerden temin edilen ürünler artık Halk Bahçesi’nin içerisinde bulunan Halkın Bakkalı’nda satılacak. Halkın Bakkalı bugün saat 11.00’de açılırken, ürünler satışa hazır hale getirildi ve bugünden itibaren vatandaşların alışveriş yapabilecekleri şekilde faaliyete geçti.

Çanakkale Üretim ve Pazarlama Kooperatifi tarafından tedarik edilen ürünlerin yanı sıra, farklı kentlerdeki kooperatiflerden de edinilen ürünler, Halkın Bakkalı’nda satılacak. Bugün saat 11.00’de gerçekleşen açılışla bakkal tam anlamıyla faaliyete geçti.

Halkın Bakkalı’nda fiyatlar şu şekilde:
Halkın Bakkalı’nda: “1 kilo pilavlık bulgur 5 TL, 10 adet gezen tavuk yumurta 7.50 TL, 950 gram domates salçası 15 TL, 1 kilo siyah zeytin 27 TL, 1 kilo beyaz nohut 13 TL, Üzüm pekmezi 35 TL, Tahin 35 TL, çam balı 40 TL, Kekik 7 TL, Adaçayı 10 TL, Domates kurusu 20 TL, Çilek 10 TL…”

“Bu emeğin saygı görmesi gerektiğini düşünüyorum”
 Açılışta konuşan Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, “Üretimle tüketiciler yapılıyor ve kolay bir şey değil, 40 derece sıcağın altında zorlukla üretim yapıyorlar. Ürünlerimizi tüketirken de bu zorluğu bilerek tüketmek gerektiğine inanıyorum. Özellikle üreticinin ürünün bir hikayesi var. Bu hikayenin içerisinde zorluk var, mücadele var. Toprakla tohumun buluşup bizim soframıza gelene kadar ki süreçte ciddi bir emek var. Dolayısı ile bu emeğin saygı görmesi gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Halkın sağlıklı gıdaya ulaşabilme hakkı olmalı”
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, “Halkın Bakkalı projesini seçimler sırasında ortaya çıkarmıştık. Kırsal kalkınma kavramını ilk defa seçim vaatlerimiz içerisine almıştık. Çünkü tarımın önemi giderek artıyor. Halkın sağlıklı beslenme ve sağlıklı gıdaya ulaşabilme hakkı olmalı. Bu düşünce ile hem üreticiyi koruma hem de halkımızın sağlıklı gıdaya ulaşabilmesi için çalışacağımızı ifade etmiştik. Seçimlerden hemen sonra özellikle kooperatifleşme konusunda deneyimleri olan, hatta mevcut kooperatiflere destek vermiş tecrübeli arkadaşlarımızdan oluşan bir ekip oluşturduk ve o arkadaşlarımız kooperatifin kuruluşunu gerçekleştirdi.

“Bizim ülkemizde kooperatifleşmeye iyi gözle bakılmaz”
Genelde bizim ülkemizde kooperatiflere iyi gözle bakılmaz. Ama tam tersine gelişmiş batılı ülkelerin gelişmesinde en önemli basamaklardan biri de kooperatifleşmedir” ifadelerinde bulundu.

Tunahan Ünsal


Bu haber 20/07/2020, Pazartesi günü yayınlandı, 261 defa görüntülendi
*