“Hiçbir millette böyle bir cesaret göremezsiniz”

15 Temmuz FETÖ darbe teşebbüsünün 4’üncü yılı sebebiyle Çanakkale İskele Meydanı’nda anma etkinliği düzenlendi. Şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan etkinliklerde günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmayı Çanakkale Valisi İlhami Aktaş yaptı. Aktaş, 15 Temmuz’da yaşananlara atıfta bulunarak “Milletimiz, o gün dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğimiz bir şekilde, tankın önüne yatmış, helikopteri taşlamıştır. Hiçbir millette böyle bir cesaret, duygu ve ruh hali göremezsiniz” dedi.

Yıllar boyunca ülkenin her kurumuna sızan ve çeşitli iş birlikleri ile kadrolaşarak büyük bir tehlikeye dönüşen Fethullah Gülen cemaati, 15 Temmuz 2016’da büyük bir kalkışmaya imza attı. Gerici cemaatin ilk adresi İstanbul Boğaz Köprüsü oldu. Burada başlayan askeri hareketlilik kısa sürede ülkenin pek çok noktasına yayıldı. Gece boyu süren çatışmaların ardından güçlükle bastırılan darbe teşebbüsü, bugün, aradan geçen 4 yılın ardından ilk günkü tazeliği ile akıllardaki yerini koruyor.

Geçtiğimiz gün ise bu kapsamda ülkenin her yerinde olduğu gibi Çanakkale’de de çeşitli etkinlikler düzenlendi. Önce Şehitler Abidesi’nde ardından ise İskele Meydanı’nda anma törenleri ile 15 Temmuz yad edildi.

Saat 21.00 sularında aşlayan törenlerde ilk olarak şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmayı ise Çanakkale Valisi İlhami Aktaş yaptı.

“HADSİZLERE HADDİ BİLDİRİLDİ”

Vali Aktaş, ülkenin birlik ve bütünlüğüne yönelik saldırıların hiçbir zaman başarılı olamayacağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Derslerinde Çanakkale’yi okumayanlar, Çanakkale Destanı’nı dinlemeyenler, Mehmet Akif’i, Seyit Onbaşı’nı bilmeyenler, sınavlarını soru çalarak, atamalarını terör örgütünün arkasına sığınarak gerçekleştiren bu kişiler; vatan ve millet duygusundan en uzak şekilde milletini tanımadan böyle bir harekete kalkışmıştır. Bu hadsizlere hadlerini bildirmek üzere halkımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla meydanlara çıkmış, yine dünyanın hiçbir yerinde göremeyeceğimiz bir şekilde, tam da ‘bu gençlik nereye gidiyor’ dediğimiz bu ortamda tankın önüne yatmış, helikopteri taşlamıştır. Hiçbir millette böyle bir cesaret, duygu ve ruh hali göremezsiniz.”

Vali Aktaş’ın konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Ulusa Sesleniş’ konuşması ekrana geldi. Etkinlikler, 15 Temmuz belgeselinin gösterimi, şiirlerin okunması ve gece 00.00’da sela okunmasıyla son buldu.

Esra Çanlı