“Tedbirler alınarak maksimum faaliyet yapılmalı”

Çanakkale’nin son günlerde gündeminde bulunan Gaziantep’ten, gelen vatandaşlar, tartışılmaya, konuşulmaya devam ediyor. ÇTSO Temmuz ayı meclis toplantısında, iş insanları tarafından konu değerlendirildi ve Çanakkale’nin tamamen kapatılamayağı, ekonomik faaliyetlerin, gerekli tedbirlere uyularak sürdürülmesi gerektiği ifade edildi. ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, “Korona diye diye acımızdan öleceğiz” derken, Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu ise, “Bunun konuşulması bile yanlış. O gelmesin, bu gelsin, seyahat özgürlüğünün olduğu bir ülkede yaşıyoruz” dedi.

ÇTSO Temmuz ayı meclis toplantısı dün, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre ve Fuar Merkezi’nde, gerekli kurallara uyularak gerçekleşti. Gerçekleşen toplantıda en dikkat çeken kısım ise Şahinbey Belediyesi tarafından Çanakkale’ye gelen Antepli vatandaşlar oldu. İş insanları konuyu değerlendirdiler ve Çanakkale’nin tam anlamıyla kapatılamayacağını ve tedbirlere uyularak ekonomik hareketliliğin yaşanması gerektiğini dile getirdiler.

“Gerekli tedbirler alınarak, maksimum ekonomik faaliyet yapılmalıdır”ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay, “Biz oda olarak bu şehrin ekonomik faaliyetlerinin arttırılması gibi bir hedef üstlenmiş durumdayız. Bu anlamda biz her zaman ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi noktasında durmamız kadar normal bir şey olamaz. Gerçekten gerek dünya gerek ülkemiz sıradışı bir dönemden geçiyor. Bu sıradışı dönemde toplumlarda, normal zamanlarda yapılmayacak şeyler olabilir. Biraz bu dönemleri tölerans ile karşılamak gerekiyor. Önemli olan sağlık ile ekmek arasındaki dengedir. Korona diye diye acımızdan öleceğiz. Dengeyi kurmak çok önemlidir. Gerekli sağlık tedbirleri alınarak maksimum ekonomik faaliyet yapılmalıdır” dedi.

“Bunun konuşulması bile yanlış”
ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu, “Biz ilimizi tanıtmaya çalışıyoruz. Biz ilimizin turizmini, sanayisini geliştirmeye çalışıyoruz. Neden Şahinbey gelince hayır deniyor? Bu tip basit şeyler siyasete konu edildiği sürece, bizde buna tepki göstermedikçe, ÇTSO olarak görevimizi yapmamış oluruz. Şahinbey Belediyesi gelmezse, İstanbullu geliyor. Pandeminin en yoğun olduğu yer İstanbul… Yani, o gelmesin, bu gelsin, seyahat özgürlüğünün olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Gaziantep’ten de gelecekler, İstanbul’dan da gelecekler. Antepli de vatandaşımız, Çanakkaleli de vatandaşımız. Bunun konuşulması bile yanlış. Sığ siyaset yapanları kınıyorum. Siyaset siyaset gibi yapılsın. Çanakkale bunlara layık değil…” ifadelerinde bulundu.

“Bu hareket olacak ki şehirde ekonomik hareket yaşansın”
Truva Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Kılıç, “Farklı illerden Çanakkale’ye misafir getirmeye çalışıyoruz. Bu dönemde sektörden ekmek yiyen arkadaşlarımız 4 aydan beri çalışmıyorlar. Ciddi zararlar oluştu. Burada son 2-3 gündür, şehirde bazı dostlar, bazı isimler, sosyal medyada yazıp çizmeye başladılar. Şahinbey Belediyesi Çanakkale’ye 50 bin kişi getiriyor. Ciddi bir proje… Maalesef üzülerek görüyoruz ki bazı çevreler bu duruma karşı çıkıyor. Şahinbey Belediyesi buraya geldiğinde, bir başka belediyede buraya gelmek isteyecek. Bu hareket olacak ki şehirde ekonomik hareket yaşansın. Bu turları Çanakkale’ye getiremezsek, esnaf arkadaşlarımız şehirde faydalanamayacaklar. Gaziantep’ten gelen vatandaşlara gelmeden testleri yaptırılıyor. Bütün kurallara uyuluyor…” açıklamasında bulundu.

“Gaziantep’ten vatandaşlar sadece Çanakkale’ye mi geliyorlar?”
Turizmci Ahmet Çelik, “23 Nisan’ı kaçırdık. Ancak törenlerini kaçırdık. 1 Mayıs’ı kaçırdık. 19 Mayıs’ı kaçırdık. Bütün acenteleri ve otelleri, insanları, çalışanları düşünün. Bu insanların tamamı, geçen sene Ekim ayından beri iş bekliyorlar. 18 Mart’ta sezonu açmayı beklerken, açamadık. Eylül’ün 15’inden sonra zaten iş yapmayı beklemiyoruz. Türkiye’deki bir belediyenin Çanakkale’ye organizasyon yapması hiç de olumsuz değildir. Gaziantep’ten başka bir yere uçak gitmiyor mu? Sadece Çanakkale’ye mi geliyor?” dedi.

“AB ülkeleri içerisinde karantina kalmadı”
Turizmci Armağan Aydeğer, “İç turizm hareketleri güçlendirilsin diye ülkeler paketler açıklıyorlar. Şu an AB ülkeleri içerisinde herhangi bir şekilde karantina kalmadı. Ülke içerisinde turizm teşvik ediliyor. Türkiye’deki bir turizm hareketini eleştirmek, bu durumu sabote etmekle aynı doğrultudadır” dedi.

Tunahan Ünsal