CHP’li Muharrem Erkek: “Barolar susarsa vatandaş nefes alamaz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, yaptığı açıklamada çoklu baro sistemine yönelik tepkilerini sürdürerek, “Bu tasarının amacı Türkiye Barolar Birliği seçimini birilerine kazandırmak, baroları zayıflatmak, iktidar karşısında baroların hukukun üstünlüğü ve insan hakları mücadelesini zayıflatmaktır. Unutulmasın ki Barolar susarsa vatandaş nefes alamaz” şeklinde konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, yaptığı açıklamada çoklu baro sistemine yönelik tepkilerini sürdürerek şöyle dedi:

“BU NASIL DEMOKRASİDİR”
“Bu teklifin önemli iki ayağından biri, özellikle büyükşehirlerde yani 5 binden fazla avukat olan büyükşehirlerde baroları bölmek. Biz de diyoruz ki, avukatlar ve muhalefet olarak baroları bölmeyin, baroları zayıflatmayın, parçalamayın. Bir de ne getiriyor? Türkiye Barolar Birliği seçimine yönelik delege sisteminde değişiklikler getiriyor. Diyor ki bu teklif ben her baroya Baro Başkanı artı üç delege vereceğim. Yani her baro 4 delegeyle temsil edilecek. Onun dışında her 5 bin avukat için de bir delege var. Bu ne demek biliyor musunuz? Örneğin 50 avukatın olduğu bir ilde 50 üyesi olan bir baro, küçük bir ilimizin barosu Ankara’da Türkiye Barolar Birliği seçiminde 4 delegeyle temsil edilecek. 4 bin 900 avukatın olduğu, yani 4 bin 900 üyesi olan bir baro da 4 delegeyle temsil edilecek. Bu nasıl bir temsilde adalettir, nasıl bir demokrasidir?”

“KUVVETLER AYRILIĞI İSTEMİYORLAR”
“Bu tasarının amacı Türkiye Barolar Birliği seçimini birilerine kazandırmak, baroları zayıflatmak, iktidar karşısında baroların hukukun üstünlüğü ve insan hakları mücadelesini zayıflatmaktır. Bugün barolar hukuk devletinin doğal koruyucusudur. Bunu yok etmek istiyorlar çünkü hukuk devleti istemiyorlar. Çünkü kuvvetler ayrılığı istemiyorlar. Barolar parçalanırsa barolar artık kamu yararı için değil başka amaçlar için çalışacak.”

“ETNİK TEMELDE, MEZHEPSEL TEMELDE AYRIŞMALAR YARATACAKSINIZ”
“Sivil darbe kuvvetler ayrılığını ortadan kaldırdı, hukuk devletini temelden zedeledi, şimdi de baroları bölmek, parçalamak istiyor. Türkiye’ye bu kötülüğü yapmanın kimsenin hakkı yok. Bu memleketi bölmektir. Etnik temelde, mezhepsel temelde ayrışmalar yaratacaksınız. Barolar susarsa, avukatlar susarsa vatandaş nefes alamaz.”

Esra Çanlı