Savunma’nın Gölgesi

Adalet komisyonunda Baro Teklifi görüşülmeye devam ederken ilginç şeyler yaşanmaya başlandı.

Esas Gündem – Suni Gündem
Son zamanlarda internette dolanan -dolanmak burda paylaşılmak anlamında- bir görsele denk geldim. Esas Gündemimiz şunlar şunlar ama bize dayatılan Suni Gündem şu şu.. gibilerinden bir liste. Bu liste savulma hakkına (savunma demiyorum) saldırı gayesi ile hazırlanmış gibi geldi bana. Komplocular Dışarı!

Avukatlar Meydanda Oturuyorlar
Cumhuriyet Meydanı’nda oturmaya başlayan avukatları gördüm az önce. Umarım savunmanın başına güneş geçmez, umarım savunmanın başına gelmesinden korkacağımız tek şey bu olmaya devam eder. Umarım savunma bayılmaz sıcaktan. 

Zor iş yaptıkları. Güneş tam tepedeyken duruyorlar. Savunmanın gölgesini bile göremedim. Bravo avukatlar.

Her Muhalif Fikre Hain Deme Alışkanlığı
Bu alışkanlık ülkemizin en büyük hastalığı. Herhangi bir konuda fikrini söyleyene direk saldırıyorlar. Vatan Haini, İşbirlikçi, Ahlaksız, Dinsiz… Böyle bir yere varılmaz sayın dostlar. Sandığınız gibi herkes CHP’nin HDP’nin PKK’nın peşinden falan gitmiyor. FETO’cu da değil herkes… Ee niye böyle diyorsunuz peki? Çünkü derdiniz başka.

1919 yılının Haziran ayında Mustafa Kemal Vatan Haini ilan edilmiştir. Tarihe bakarken alel-acele bakılmaz yani… O zaman Mustafa Kemal’e Hain diyenlerin de derdi çok başka değil miydi zaten? 

(Detaylı bilgi için Nutuk okuyunuz)

Yani bu hainlik meselesi öyle laçkalaştı ki Türkiye’de. Önüne gelene hain demeye başladı herkes. Köşelerimde fikirlerimi yazdığım için ben bile Hain olabilirim birileri için. Herkes için herkes hain oldu yani.. Birliğe ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz günlerden bahis aça aça birliği beraberliği yok ettik.

Bu yok edenleri. Yani bu sırtlanları. Anlamıyor değilim. Niye bu kadar aymazlar çok iyi anlıyorum. Çıkar ilişkileri, mevcut konumlarını koruma çabaları. Kendinden farklı düşünenlerden nefret etme güdüsü falan -ki buna özgürlük haseti diyebiliriz- canavara dönüyorlar git gide.

Bir gün kendi fikirleri susturulduğunda anlayacaklar ne kötü yaptıklarını. Umuyorum hakkaniyetli bir adalet hala kalmış olur o gün geldiğinde de kendilerini savunabilirler…